Bydgoszcz
1C
Słonecznie
84% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 2 • L 0
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaNowoczesna pisze do marszałka. Chce uchwały antysmogowej dla województwa
Renata Moroz, Michał Stasiński, Rafał Langowski
27.02.2017 | 15:27

Nowoczesna pisze do marszałka. Chce uchwały antysmogowej dla województwa

Zdaniem przedstawicieli partii potrzebne są pilne zmiany.

Na zdjęciu: Politycy .Nowoczesnej zorganizowali konferencję u zbiegu ulic Kwiatowej i Pomorskiej.

Fot. ST

Politycy .Nowoczesnej kontynuują kampanię walki ze smogiem. Po udanym happeningu w Białych Błotach zaapelowali do marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

Konferencję prasową dotyczącą smogu .Nowoczesna nieprzypadkowo zorganizowała w Śródmieściu na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Kwiatowej.- Widzimy tu ciężarówki zrzucające tony węgla najgorszej jakości, żyją tu mieszkańcy oddychający najgorszym powietrzem, remontuje się tutaj kamienice, które po roku czy dwóch są szare i brudne – mówił Michał Stasiński. – Problem smogu nie pojawił się w Polsce tej zimy. To efekt zaniechań wielu rządów i kilkunastu lat nie robienia niczego – dodawał parlamentarzysta.

Zdaniem posła w całym kraju brakuje m.in. rozporządzeń dotyczących jakości spalanego węgla i sprzedawanych pieców, a nastawienie obecnej władzy do ekologii jest negatywne. – Rok temu z trybuny sejmowej mówiłem, że 48 tysięcy Polaków rocznie umiera lub cierpi na skutek zanieczyszczonego powietrza. Odpowiadano mi, że podaję fałszywe dane – tłumaczył Stasiński.

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu .Nowoczesna zaproponowała ustawę dla miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców zakładającą możliwość wprowadzenia stref  zakazujących lub ograniczających ruch samochodów. Projekt został jednak odrzucony już w I czytaniu.

Stasiński uważa, że wzorem działań podjętych przez jego partię w przypadku in vitro, należy liczyć na samorządy. Dlatego bydgoski oddział ugrupowania zamierza złożyć do marszałka wniosek o podjęcie prac. Uchwała antysmogowa, którą .Nowoczesna proponuje samorządowi województwa zakłada podwyższenie norm jakości paliw stałych stosowanych w regionie, określenie norm technicznych dla montowanych pieców, narzucenie obowiązku montażu elektrofiltrów na piece domowe, zakaz montażu w nowych i remontowanych budynkach nieekologicznych pieców, a także wprowadzenie programu dopłat dla osób potrzebujących wsparcia finansowego w celu wymiany pieca.

Chcemy wprowadzenia takich norm, ponieważ programy typu KAFKA nie spełniają swojej roli. Bydgoszcz w ciągu dwóch ostatnich lat wymieniła w budynkach ADM-owskich zaledwie 15 pieców. To jest nic w porównaniu do tego, ile pieców w tym czasie zostało zamontowanych – mówił Robert Langowski z bydgoskiego oddziału Nowoczesnej.

Zmiany miałyby dotyczyć całego województwa. Według obecnych przepisów w ciągu roku w danym mieście można odnotować 35 dni, w których przekroczono normę emisji spalin. Niektóre miasta w regionie już teraz zbliżają się do tej granicy, a w ubiegłym roku w Nakle wyliczono 106 takich dni. – Do niektórych miast województwa nie da się wjechać zimą, ponieważ można się udusić – mówił Langowski.

Panie marszałku, rządzi pan kilka lat, w gminie Białe Błota zajęło to 14 dni. Wiemy, że droga jest trudna, ale najważniejsze, że wyszliśmy do ludzi, więc proszę podjąć prace w tej kwestii – zaapelowała Renata Moroz, która kieruje działaniami ugrupowania w Białych Błotach. W tej gminie problem pieców ma zostać wkrótce rozwiązany. Po konferencji, która odbyła się na początku lutego, przewodniczący rady gminy Jacek Grzywacz zwołał spotkanie. W efekcie podczas marcowej sesji głosowany ma być projekt zakładający wzrost dofinansowania z maksymalnie 2 tysięcy złotych do  3,5 tys. Nabór wniosków ma ruszyć 1 września.

Popularnymi sposobami walki ze smogiem są kolportaż maseczek ochronnych, a także wprowadzanie darmowych przejazdów komunikacją miejską. Stasiński uważa, że takie rozwiązania pomagają, ale nie likwidują problemów. Jego zdaniem wiele do nadrobienia w kwestii ekologii ma bydgoski ratusz. – W tym przypadku zawsze przypomina mi się sytuacja, gdy zamiast rozbudować kolejkę wąskotorową w Myślęcinku prezydent Rafał Bruski zlikwidował ją. Teraz mamy traktor, który udaje pociąg – mówił poseł. W przyszłorocznej kampanii samorządowej .Nowoczesna chce promować Bydgoszcz jako miasto nie tylko będące blisko rzeki, ale też czyste.


Powiązane treści