Bydgoszcz
15C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 16 • L 14
13C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
9C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowoczesna przystań powstanie nad Brdą! Dla bydgoskiego klubu-wizytówki [WIZUALIZACJE]
przystan_lotto_bydgostia
11.04.2018 | 14:19

Nowoczesna przystań powstanie nad Brdą! Dla bydgoskiego klubu-wizytówki [WIZUALIZACJE]

Rozpoczął się przetarg, który wyłoni wykonawcę rozbudowy przystani przy ulicy Żupy.

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądała nowa część przystani na Babiej Wsi.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy / mat. prasowe

Kolejna zmiana w rejonie Babiej Wsi. Ruszył przetarg na rozbudowę przystani wioślarskiej RTW Lotto-Bydgostii przy ulicy Żupy.

Plany budowy nowego budynku dla sportowców są znane od kilku lat. W 2015 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny – wygrała go pracownia prostyDOM architekta Andrzeja Głąba z Gliwic. Po wprowadzeniu niezbędnych zmian w koncepcji konkursowej wizja została przeznaczona do realizacji.


CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie nowa przystań dla wioślarzy. Wybrano projekt


Obiekt powstanie w miejscu przeznaczonych do rozbiórki budynków sekcji kajakowej i hangaru dla motorówek. Istniejący budynek zostanie zmodernizowany, a w ramach inwestycji powstanie także pomost, awanport i niezbędna infrastruktura piesza i drogowa.

Przechodząc do szczegółów – obecny budynek, zrealizowany w 1928 roku dla Kolejowego Klubu Sportowego „Sparta”, będzie miał odnowioną elewację, która będzie nawiązać do nowego obiektu. Nowo projektowana część przystani zawiera dwie kondygnacje i wypełnia całą możliwą powierzchnię zabudowy. Jak pisze Andrzej Głąb, „elewacja wschodnia przecina się pod ostrym kątem z elewacją południową, co w zamierzeniu projektowym ma się kojarzyć z dynamiką charakterystyczną dla sportu wioślarskiego„. Górna część elewacji zostanie wykonana z białego tynku mineralnego, a dolna – z płyt elewacyjnych w kolorze betonu (ciemnym szarym). Ważnym elementem górnej kondygnacji będą duże przeszklenia. Ze względu na bliskość Brdy budynek powstanie na fundamentach w postaci układu oczepów palowych posadowionych na czterech lub sześciu palach oraz układu oczepów (ław nad liniowym układem pali).

Na parterze nowego budynku znajdzie się recepcja, pomieszczenia sanitarne oraz sala szkoleniową wraz z siłownią ciężką. Od strony rzeki zaprojektowano hangar na łodzie wiosłowe. Na piętrze ulokowano pomieszczenia dla trenerów, szatnie i biura, a także wielofunkcyjna sala sportowa z siłownią lekka i pokoje noclegowe. Nowy obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – na parkingu zaprojektowano wydzielone miejsce parkingowe, a w nowym budynku zamontowana będzie winda oraz pochylnie.

Budowa nowej części przystani ma zakończyć się w czerwcu 2019, a remont istniejącego budynku – w grudniu 2019 roku. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze wykonawcy w przetargu będzie cena (60%). Urząd miasta czeka na oferty firm budowlanych do 26 kwietnia.


Powiązane treści