Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowoczesny ambulans trafił do Bydgoszczy. Jego patronem będzie Grzegorz Piórkowski
16.02.2021 | 09:05

Nowoczesny ambulans trafił do Bydgoszczy. Jego patronem będzie Grzegorz Piórkowski

Na zdjęciu: Nowoczesny ambulans trafił do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Fot. mat. prasowe WSPR Bydgoszcz

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zakupiła najnowocześniejszy ambulans, jaki jest używany w polskim Systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jego patronem będzie Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny, który zginął, jadąc motoambulansem do pacjenta.

Ambulans dzięki zabudowie kontenerowej zapewnia optymalne wykorzystanie sześciennej przestrzeni. Wyróżnia się noszami umieszczonymi na środku przedziału medycznego, przesuwalnymi w każdej osi. W przeciwieństwie do klasycznego furgonu, gdzie są dostępne na jednej ze ścian, tutaj nosze pozwalają na dostęp do chorego ze wszystkich stron. – W ambulansie można przeprowadzić na przykład cięcie cesarskie, jeśli oczywiście załoga ma ku temu kwalifikacje – mówi Przemysław Paciorek, zastępca dyrektora WSPR w Bydgoszczy oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Nosze firmy Spyker, które znalazły się na wyposażeniu ambulansu, mają napęd elektryczny. – Umożliwiają łatwiejszą obsługę, a ponadto są przystosowane do chorych bariatrycznych, o masie ciała powyżej 300 kg (do 400kg). W przedziale medycznym pełnią rolę stołu operacyjnego i umożliwiają dowolne ułożenie pacjenta zależnie od jego stanu i wykonywanych procedur – dodaje Paciorek.

Podwozie ambulansu to mercedes z trzylitrowym silnikiem V6 Diesel, automatyczną skrzynią biegów i najnowszymi systemami wspomagania kierowcy oraz bezpieczeństwa. Kontener wraz z wyposażeniem można przełożyć na każde inne podwozie. – To bardzo ważna cecha, biorąc pod uwagę, że w systemie ratownictwa podwozie zużywa się średnio trzy razy szybciej niż część medyczna ambulansu – wyjaśnia wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej.

Pojazd posiada lampy UV, więc sam dezynfekuje się po kontakcie z materiałem biologicznym i zakaźnym. Jego rozmiar nie jest jednak większy od klasycznego furgonu, dzięki czemu można sprawnie manewrować na niewielkiej przestrzeni i w wąskich uliczkach zabudowy miejskiej.

Ten ambulans będzie wyjątkowy z  jeszcze jednego powodu – jego patronem zostanie Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny, dyspozytor i nauczyciel akademicki, który pod koniec października zginął w wypadku na rondzie Skrzetuskim, gdy jechał motoambulansem do chorego. – Grzegorz był oddanym ratownikiem, człowiekiem niezwykle lubianym i szanowanym, stuprocentowym pasjonatem i profesjonalistą – mówi Krzysztof Tadrzak, dyrektor WSPR w Bydgoszczy. – Patronat nad ambulansem to jakaś forma hołdu i wdzięczności dla naszego kolegi, który zginął będąc na służbie.

Zakup ambulansu został sfinansowany w ramach projektu pn. „Wsparcie WSPR w Bydgoszczy w walce z COVID-19 poprzez zakup 6 ambulansów jak również środków do dezynfekcji oraz środków ochrony indywidualnej” realizowanego z Funduszy Europejskich.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Josek
Josek
8 miesięcy temu

Brawo!!! Świetna inicjatywa

Powiązane treści