Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście już w księgarniach

Dodano: 04.10.2022 | 10:14

Na zdjęciu: Anna Perlik-Piątkowska zabiera czytelników w podróż po bydgoskim Starym Mieście.

Fot. Wydawnictwo Pejzaż

Dziś (4 października) swoją premierę ma nowy album Anny Perlik-Piątkowskiej „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. W ubiegłym roku autorka podbiła serca czytelników książką o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem pokazuje ponad 150 starych zdjęć i pocztówek ze swojej kolekcji oraz opowiada wiele ciekawych historii z życia przedwojennej Bydgoszczy.

Nowy album obejmuje Rybi Rynek, Stary Port, Mostową, Jatki oraz wschodnią i północną Pierzeję Starego Rynku. Na jego kartach pojawiają się opowieści o słynnym oszuście w bydgoskim ratuszu, przedwojennych świątecznych jarmarkach, Leonie Urbanowskim – nazywanym w Paryżu polskim królem raków, konkursie na najładniejsze nogi w mieście czy wielkim pożarze spichrzy przy Rybim Rynku.

Na pocztówkach i zdjęciach z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego pokazane są także najpiękniejsze budynki, które utraciliśmy w wirach historii m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, znajdujące się przy Mostowej Dom Fryderyka i „Bristolka” z przepiękną werandą zwisającą nad Brdą oraz Teatr Miejski czy kamienica z Domem Towarowym Braci Mateckich (dziś kojarzona z pokazującą się na poddaszu figurą Pana Twardowskiego).

Stare Miasto jest świadkiem historii Bydgoszczy – radości i smutków, lat chwały i upadku miasta. Na Starym Mieście gościli królowie, zapadały decyzje zmieniające losy Polski i Prus. To tutaj toczyła się bitwa podczas insurekcji kościuszkowskiej oraz wybuchły uliczne zamieszki, kiedy w 1921 roku bydgoszczanie wywlekli na rynek i pobili Prezydenta miasta. Dziś, tak jak w czasie przedstawionym na pocztówkach bydgoskie Stare Miasto, przeżywa kolejny rozkwit. Wyspa Młyńska, wypełniona restauracjami ulica Jatki czy Stary Rynek z którego wyprowadzono ruch samochodowy tętnią życiem. Bydgoszczanie oraz turyści na nowo odkrywają ich urok – wyjaśnia Anna Perlik Piątkowska.


Jak dziś wygląda klub Savoy? Zobacz nagranie z wnętrza słynnej bydgoskiej kamienicy [WIDEO]


Album jest czwartą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” Wydawnictwa Pejzaż. Jej pomysłodawcami są Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Do tej pory ukazały się 3 części: o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu i bydgoskim odcinku Brdy. Za szatę graficzną wszystkich albumów odpowiada Ewa Stadnicka.

Debiut Anny Perlik-Piątkowskiej o Śródmieściu był hitem wydawniczym oraz prawdopodobnie najszybciej sprzedającą się książką o Bydgoszczy w ubiegłym roku. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie pracować nad kolejnym albumem. Po jego lekturze wszystkie, opisane zakątki naszego miasta zyskują nowy, ciekawszy wymiar – mówi Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Anna Perlik-Piątkowska wraz z mężem Pawłem od lat kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszcz. Wspólnie są także działaczami Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. Uznaje się za niepoprawną miłośniczkę Bydgoszczy. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do rodzinnego miasta i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności.

Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski współpracują z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii. Organizowali też wystawy pocztówek w powiększeniu podczas niedziel niehandlowych w Śródmieściu. Ich zbiory publikowane są także na największych stronach o lokalnej historii na Facebooku. Perlik-Piątkowska jest także autorką tekstów do „Bydgoszczy Nastrojowej” – albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht.

PRZECZYTAJ: Bydgoszcz zachwyca! W Młynach Rothera o pięknie miasta opowiadały dr Zofia Ruprecht i Anna Perlik-Piątkowska

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments