Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
45% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 19 • L 18
19C
Pon
20C
Wt
22C
Sr
13C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowy bydgoski mural odsłonięty! [ZDJĘCIA]
IMG_9993 (Copy)
23.04.2018 | 14:55

Nowy bydgoski mural odsłonięty! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Nowy mural przy zbiegu ulic Jaskółczej i Pięknej.

Fot. Stanisław Gazda

Potężną ścianę budynku u zbiegu ulic Jaskółczej i Pięknej zdobi kolejny bydgoski mural. Jego odsłonięcie miało miejsce dzisiaj (23.04.) o godzinie 13.00.

Nowy mural został zrealizowany w ramach projektu pn. „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna.” Bardzo się cieszymy, że pomysł Forum Obywatele Bydgoszczy na konkurs na mural został zmaterializowany w tak piękny sposób. To wspaniałe, że tematyka dzieła autorstwa Justyny Dziabaszewskiej wpisuje się w podobną inicjatywę miasta noszącą nazwę „Szkoła otwarta i tolerancyjna”- powiedziała otwierając uroczyste przekazanie muralu społeczeństwu Bydgoszczy zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz.

Józef Herold ze stowarzysznia Forum Obywatele Bydgoszczy podkreślił, że od dzisiaj ulica Piękna jest jeszcze piękniejsza, dlatego że dzięki znajdującemu się tu muralowi staliśmy się bogatsi o ideę która jak on na pewno się ziści – Bydgoszcz rzeczywiście stanie się miastem otwartym i tolerancyjnym, także dla kilkunastu tysięcy Ukraińców, którzy tutaj się uczą i pracują.

Niech ten mural będzie przyczynkiem do rozmowy o otwartości i tolerancyjności, ale przede wszystkim do wprowadzania tych cech w życie – zakończył swoje wystąpienie.

Autorka muralu, Justyna Dziabaszewska, przyznała się, że jeszcze nigdy dotąd nie stanęła przed tak dużym, również w dosłownym tego słowa znaczeniu, wyzwaniem. Efekt prac po pierwszej nocy był taki, jakby ścianę dopadli jacyś chuligani, ale z biegiem czasu udało się doprowadzić do szczęśliwego finału w postaci rysunku z wieloma akcjami sytuacyjnymi, relacjami interpersonalnymi i przekazami, które one sobą niosą. Ponadto mural – jak zauważył plastyk miejski Marek Iwiński – ma liczne kontrasty, które silnie oddziałują na widza w przestrzeni publicznej. Postacie, reprezentujące cały przekrój społeczeństwa, pokazane w różnych formach ruchu zdają się odpowiadać na zasadnicze pytanie: czy Bydgoszcz jest miastem otwartym i tolerancyjnym.

A jak postrzegają mural młodzi ludzie?

Martyna: Mi najbardziej podoba się dziewczyna, która gra w piłkę nożną. Ta ilustracja udowadnia, że nie powinno być ograniczeń i dyskryminacji co do płci i kobiety doskonale mogą się sprawdzać w działaniach zwyczajowo przypisywanych mężczyznom.

Ilia: Moim faworytem jest obrazek przedstawiający dwóch mężczyzn kibicujących przeciwnym drużynom. Łączą ich nie tylko związane szaliki, ale także namalowane serduszko, uśmiechnięte twarze, więc na pewno się dogadali…

Amelia: Ja zwróciłam uwagę na fragment pokazujący postacie pomagające osobie niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim, co jest świadectwem tego, że każdemu należy się szacunek.

Ania: Świetne jest przedstawienie starszej kobiety, której pomaga młody mężczyzna oferujący posiłek. Myślę, że w tym jest przesłanie, że przyjaźń i współpraca możliwe są bez względu na wiek.

Szymon: Mi podoba się pani która podaje kotu mleko, ponieważ dziś tak często słyszy się o znęcaniu się nad zwierzętami i braku szacunku dla nich…


Powiązane treści