Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 8 • L 7
10C
Czw
8C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
4C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowy doktor honoris causa UTP. To prezes Solbetu
małecki solbet
06.11.2019 | 18:33

Nowy doktor honoris causa UTP. To prezes Solbetu

Na zdjęciu: Marek Małecki jest prezesem firmy Solbet.

Fot. UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy nadał tytuł doktora honoris causa prezesowi Solbetu Markowi Małeckiemu.

Marek Małecki urodził się 14 października 1951 roku w Przybranowie (województwo kujawsko-pomorskie, powiat aleksandrowski). Z wykształcenia jest magistrem chemii. Przez cały okres swojej wieloletniej pracy zawodowej był związany z kierowaną obecnie przez niego firmą Solbet (pracuje w niej od 1975 roku) oraz produkowanym przez nią betonem komórkowym.

Małecki posiadał od dawna wizję nie tylko funkcjonowania firmy Solbet, ale również całego przemysłu betonu komórkowego w Polsce. Polegała ona na konsolidacji przemysłu oraz gruntownej modernizacji i unowocześnieniu zakładów produkcyjnych. W swoich zamierzeniach rozwoju firmy zadbał, aby rozszerzała się ona nie tylko o nowe zakłady produkcyjne, ale również zaplecze dla rozwoju tego przemysłu. W tym celu zakupił Zakłady Mechaniczne Solbet Zremb, Wytwórnię Chemii Budowlanej oraz Zakład Produkcji Gipsu.

Obecnie Grupa Kapitałowa Solbet jest największym producentem betonu komórkowego w Polsce. W jej skład wchodzi 12 zakładów produkcyjnych, w tym 7 produkujących beton komórkowy. Ich zdolność sięga ponad 2,1 mln m³ materiału na rok, co stanowi ok. 30 tysięcy domów jednorodzinnych rocznie. Warto dodać, że w skład grupy wchodzą także dwa zakłady produkujące chemię budowlaną, dwa zakłady produkujące linie technologiczne, zakład prefabrykacji betonowej oraz Zakład Energetyki Wiatrowej o łącznej mocy 15 MW. Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Solbet wynosi ponad 1200 osób.

Uczelnia doceniła wkład Małeckiego w rozwój technologii produkcji betonu komórkowego (jest autorem licznych patentów, wynalazków racjonalizatorskich i wzorów użytkowych) oraz wspieranie branży budowlanej. Funduje też stypendia, m.in. dla studentów UTP.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści