Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy kontrapas otwarty. Powstał na Szwederowie [ZDJĘCIA]

Dodano: 16.12.2018 | 10:45

To drugi kontrapas, jaki powstał w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Kontrapas ma 320 metrów długości. Mogą z niego korzystać zarówno rowerzyści, jak i samochody.

Fot. Szymon Fiałkowski

320 metrów długości ma nowy kontrapas, który oddano do użytku przy ul. Wiatrakowej. 

To duże ułatwienie dla rowerzystów, jak i kierowców samochodów. Rowerzyści mogą ze Szwederowa dojechać jednośladem w kierunku Starego Rynku. W odwrotnym kierunku, posiadacze jednośladów będą korzystać wspólnie z samochodami z odnowionej jezdni. Takie rozwiązanie uznano za optymalne w trakcie konsultacji władz miasta i drogowców ze środowiskami rowerowymi i mieszkańcami.

Najwięcej prac wykonano w obrębie ul. Wiatrakowej z ul. Nowodworską, Lenartowicza i Traugutta. Wlot od strony ul. Wiatrakowej zawężono, co pozwala pieszym na łatwiejsze przekraczanie jezdni. Tam też rozpoczyna się kontrapas, a z myślą o pieszych zostały przebudowane chodniki, z kolei dla potrzeb osób niewidomych zamontowane zostały specjalne elementy ryflowane, które ułatwiają im orientację. Kontrapas na Zbożowym Rynku będzie łączyć się z ciągami rowerowymi zaprojektowanymi w ramach rozbudowy ul. Kujawskiej. W ten sposób z Wiatrakowej będzie można na dwóch kółkach przejechać bezpiecznie przez rondo Bernardyńskie, Zbożowy Rynek do ul. Długiej i dalej na Stare Miasto. Nowa trasa połączy też stacje roweru aglomeracyjnego znajdujące się na Starym Mieście i w rejonie skrzyżowania Solskiego-Ugory.

To niejedyna zmiana. Miejscy urzędnicy już zapowiedzieli, że w ramach zaplanowanej rozbudowy ul. Kujawskiej powstanie kolejna droga rowerowa, która połączy rondo Bernardyńskie z rondem Kujawskim, a ścieżki wokół ronda Kujawskiego pozwolą spiąć systemy dróg rowerowych, które wcześniej wybudowano m.in. wzdłuż ul. Wojska Polskiego i Solskiego.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,1 mln zł. To drugi kontrapas, który powstał w Bydgoszczy. Wcześniej, bo w 2012 r., oddano go użytku na Gdańskiej (na odcinku od placu Wolności do Mickiewicza).

Szymon Fiałkowski