Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 7 • L 5
5C
Sr
6C
Czw
6C
Pt
4C
Sob
8C
Nd
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowy mural na miejskim budynku. Nawiązuje do powstania wielkopolskiego
mural_ szubin, ul. nakielska_ Andrzej Schmidt
19.07.2018 | 23:28

Nowy mural na miejskim budynku. Nawiązuje do powstania wielkopolskiego

To czwarty mural, jaki powstał na terenie gminy Szubin

Na zdjęciu: Mural powstał na ścianie budynku u zbiegu ulic Nakielskiej i Dąbrowskiego.

Fot. Andrzej Schmidt

Gmina Szubin może pochwalić się kolejnym muralem. Powstał on na ścianie budynku u zbiegu ulic Nakielskiej i Dąbrowskiego.

Prace nad powstaniem tego muralu trwały w dwóch etapach. Na samym początku wyremontowano ścianę zewnętrzną budynku przy ul. Nakielskiej 17, która została także ocieplona. Później przez około trzy dni grupa kilku artystów pomalowała ścianę. Artystycznego wyzwania podjął się Adrian Nowakowski z Poznania, którego wspierała grupa szubinian. – Inspiracją do stworzenia grafiki była zamieszczona w 52 numerze Ilustratora Polskiego z grudnia 1938 roku ilustracja do artykułu Bój o Szubin.  Prawdopodobnie ten mural, jako jedyny na terenie całej Wielkopolski jest ściśle związany z miejscowością, w jakiej powstaje. Dzięki temu prezentujemy miejsce głównych potyczek powstańczych, jakim w Szubinie jest teren cmentarza przy ulicy Nakielskiej z charakterystycznym kościołem z XVIII wieku – tłumaczy Paweł Pietroń, który jest autorem projektu graficznego.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów na pomniku powstańców wielkopolskich. – To tutaj toczyły się najcięższe walki. Szubin był trzykrotnie zdobywany od strony Kcyni, Żnina i Nakła – mówi burmistrz Szubina Artur Michalak. Jak mówi, ten mural to jeden z kolejnych etapów upamiętnienia jedynego zwycięskiego zrywu. – W styczniu powołałem komitet odbudowy pomnika powstańców wielkopolskich na szubińskim cmentarzu – dodaje Michalak. Liczy na to, że pomnik powstanie w przyszłym roku, a gmina na to zadanie otrzymała środki ze strony ministerstwa kultury.

Na obchodach obecny był wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. – Wszystkie walki powstania, które odbywały się na Kujawach i Pomorzu koncentrowały się na małych miejscowościach, choćby w Nakle również doszło do ciężkich walk – przypomniał.

Na terenie gminy Szubin znajdują się trzy inne murale. W mieście Szubin jeden z nich powstał na ścianie budynku u zbiegu ul. Winnica i Młyńskiej (nawiązuje do tradycji ludowej i powstał jako dzieło street art), a dwa inne w 2016 roku powstały w Brzóskach.


Powiązane treści