Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNowy mural powstanie na Gdańskiej. Miasto wybrało tematykę i czeka na projekty
28.07.2017 | 18:14

Nowy mural powstanie na Gdańskiej. Miasto wybrało tematykę i czeka na projekty

Zgłoszenia można przesyłać do 18 września br.

Na zdjęciu: Mural powstanie na budynku przy ulicy Gdańskiej 10.

Fot. mat. pras. UMB

Mural nawiązujący do postaci wybitnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego ma powstać na elewacji budynku przy ulicy Gdańskiej 10. Miasto ogłosiło konkurs na projekt i wykonanie malowidła.

CZYTAJ TEŻ: Bydgoskie murale, artyści i współpraca z miastem. Rozmowa z plastykiem miejskim Markiem Iwińskim

Tematyka muralu, nawiązująca do polskiego matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy (najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy – przyp. redakcja), nie została wybrana przypadkowo. – W tym budynku mieszkał kiedyś Marian Rejewski – przypomina plastyk miejski Marek Iwiński.

Ogłoszony przez miasto konkurs skierowany jest do studentów lub absolwentów uczelni plastycznych w Polsce oraz artystów tworzących murale. „Kompozycja muralu ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta powinna być w ograniczonej gamie kolorystycznej lub monochromatyczna. Należy uwzględnić kontekst przestrzenny oraz dopasowanie kompozycji do architektury i miejsca. Wskazane jest również działanie nawiązujące do znaku wodnego na małym kontraście” – czytamy w regulaminie konkursu. Tam też pojawia się informacja o nagrodzie dla laureata. Twórca najlepszej pracy otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 5 tysięcy złotych, co stanowi wynagrodzenie za przeniesienie wartości i nabycie autorskich praw majątkowych do muralu. Ponadto na wykonanie muralu przeznaczonych zostanie 12 tys. zł. Kwota ta obejmuje m.in. zakup farb oraz koszt i wynajęcie podnośnika.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie projektu zgodnego z wymaganiami regulaminu. Praca konkursowa powinna zawierać plik z projektem na nośniku cyfrowym wraz z wydrukiem A4 oraz wizualizację muralu na ścianie. Do projektu należy dołączyć formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie. Każdy może zgłosić maksymalnie pięć propozycji. Prace należy nadsyłać na adres: Urząd Miasta w Bydgoszczy, Plastyk Miejski, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz z dopiskiem „Konkurs na wykonanie projektu muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 września. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 22 września. Realizacja projektu ma nastąpić w terminie 25.09-31.10.2017 rok.

Nieco mniej czasu pozostało na przesyłanie projektów na mural nawiązujący do legendy o Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy, który pojawi się na ścianie zabytkowej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 36 [CZYTAJ WIĘCEJ].

Regulaminy obu konkursów, formularze zgłoszeniowe i oświadczenia uczestników dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta w Bydgoszczy.


Powiązane treści