Bydgoszcz
-0C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 1 • L -1
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoInwestycjeNowy pomnik Powstańców Wielkopolskich. Inwestycję dofinansował resort kultury [ZDJĘCIA]
24.12.2019 | 14:40

Nowy pomnik Powstańców Wielkopolskich. Inwestycję dofinansował resort kultury [ZDJĘCIA]

Na projekt udało się gminie pozyskać środki z resortu kultury.

Na zdjęciu:

Fot. Szymon Fiałkowski

W Szubinie odnowiony został pomnik Powstańców Wielkopolskich. Gminie na przeprowadzenie inwestycji udało się pozyskać środki z ministerstwa kultury.

O projekcie renowacji pomnika na naszych łamach już informowaliśmy. Już w piątek rozpoczną się obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – to jedyny zryw na ziemiach niepodległej Polski, który zakończył się sukcesem powstańców.

Nowo powstała replika pomnika oparta jest na założeniach, które zostały określone w projekcie z 1938 roku. To właśnie wtedy pomnik w pierwotnym stanie został zbudowany, a rok później podczas wojny zniszczyli go hitlerowcy. Obiekt stanowi pomnik wraz z mogiłą poległych w 1919 r. Powstańców Wielkopolskich w walkach o Szubin. Jak informuje szubiński ratusz, w ramach prac wykonano pomnik z piaskowca o łącznej wadze 31 ton. Zamontowano również 2 szklane płyty – jedna upamiętniająca nazwiska poległych Powstańców, druga przedstawiająca historię pomnika.

Końcowego odbioru robót dokonano 20 grudnia, a prace wykonywała firma Granity Skwara Group s.c. z miejscowości Słopsk. Koszt zadania wyniósł 339 480,00 zł brutto. Inwestycja dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramch programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” w wysokości 168 363,46 zł

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści