Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy rok szkolny a komunikacja miejska w Bydgoszczy. Co z biletem malucha dla pierwszoklasisty?

Dodano: 21.09.2021 | 09:16

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W ramach Bydgoskiej Karty Miejskiej od ponad 3,5 roku funkcjonują również specjalne bilety dla maluchów (4-7 lat) oraz uczniów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Już ponad trzy i pół roku funkcjonują w Bydgoszczy specjalne okresowe bilety malucha oraz bilety uczniowskie. Stopniowo obejmują one także kolejne podmiejskie gminy. Wraz z nowym rokiem szkolnym rodzice zaczęli pytać, co z biletem dla przedszkolaka, który właśnie poszedł do szkoły. I jak wykazać, że ma się uprawnienia do zniżek.

Kartę Bydgoskiego Malucha oraz Kartę Bydgoskiego Ucznia wprowadzono w marcu 2018 roku. Od tamtej pory do systemu włączono również kilka gmin – Osielsko, Białe Błota, Dobrcz, Nową Wieś Wielką (obsługiwane przez linie międzygminne organizowane przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej), a ostatnio – także Mroczę. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z bydgoską czy też metropolitalną kartą uprawniającą do korzystania ze specjalnych zniżek w komunikacji, padają w stosunku do nich podobne pytania.

Pierwsze – i kluczowe – pojawiło się we wrześniu wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. – Dotychczas moja córka korzystała z autobusów i tramwajów na podstawie Biletu Bydgoskiego Malucha. Ale od 1 września poszła do szkoły. Bilet jest jednak ważny aż do maja przyszłego roku. Czy to znaczy, że muszę zwrócić tamten bilet i zmienić go na uczniowski? – pyta pani Marzena. Jako że w regulaminie Bydgoskiej Karty Miejskiej pojawia się informacja, że bilet malucha obejmuje dzieci od 4 lat do 30 września roku, w którym dziecko kończy siedem lat, o doprecyzowanie tej kwestii poprosiliśmy drogowców. – Jeśli dziecko poszło już do szkoły, a bilet malucha będzie ważny także po 30 września, można z niego korzystać do końca okresu ważności – odpowiada Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. Jak dodaje jednak, podczas kontroli konieczne może być okazanie legitymacji szkolnej.

I tutaj pojawia się drugie pytanie – jak wykazać uprawnienia do korzystania ze zniżki. Karta uczniowska obejmuje bowiem swoim zasięgiem jedynie mieszkańców Bydgoszczy oraz wspomnianych powyżej pięciu gmin. A na legitymacjach – podobnie jak na dowodach osobistych – nie ma już informacji o adresie zameldowania czy też zamieszkania dziecka. – W tym wypadku – i o tym informowaliśmy już szkoły – proponujemy, aby na legitymacjach wpisać nazwę miejscowości, w której mieszka dziecko. Jeśli jest to Bydgoszcz lub którakolwiek miejscowość gmin, które mają podpisane porozumienie z miastem, wówczas bez przeszkód może korzystać ze zniżek przewidzianych w regulaminie – podkreśla Okoński.

Na Karcie Bydgoskiego Malucha oraz Bydgoskiego Ucznia można kodować bilety na specjalnych zasadach. 30-dniowy bilet kosztuje jedynie 10 złotych. Można również zakupić bilet roczny – za 100 złotych. Wnioski o wydanie karty należy zgłaszać osobiście w Centrum Obsługi Klienta ZDMiKP przy ulicy Toruńskiej 174a.