Nowy rok w Teatrze Polskim. Cztery premiery jeszcze w tym sezonie
Dodano: 08.01.2017 | 13:06Na zdjęciu: Budynek Teatr Polskiego w Bydgoszczy.
Fot. SG / archiwum
Jeszcze w tym sezonie artystycznym na scenie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy zaprezentowane zostaną cztery nowe spektakle. Bydgoski zespół przygotowuje przedstawienia nie tylko dla dorosłych widzów.
Pierwszą premierę w 2017 roku zaplanowano na 14 stycznia. Tego dnia bydgoski zespół zaprezentuje widzom muzyczny spektakl pt. „Komuna paryska” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Artyści zaproszą zgromadzoną publiczność do podróży w czasie i przywołają wydarzenia z lat 70. XIX wieku, które wstrząsnęły Paryżem.
W ciągu najbliższych miesięcy zaprezentowany zostanie również spektakl „Bóg w dom” Katarzyny Szyngiery, będący teatralnym obrazem islamofobii wywiedzionym z reportażu po ubiegłorocznych zamachach terrorystycznych we Francji i Belgii. Na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy przedstawiony zostanie także spektakl „Solidarność. Rekonstrukcja” Pawła Wodzińskiego, w którym Solidarność przedstawiana jest jako ruch działający na zasadach demokracji bezpośredniej i tworzony przez 10 milionów osób znajdujących się w różnych regionach Polski.
W bydgoskim teatrze odbędzie się też premiera nowego przedstawienia dla najmłodszych widzów. Spektakl „Bankructwo małego Dżeka” w reżyserii Bartosza Frąckowiaka to przypowieść o długu i jego różnych kontekstach: nierówności, wojnie, przyjaźni oraz czasie. Sztuka tworzona jest na podstawie książki Janusza Korczaka.
– Choć spektakle te są diametralnie różnymi propozycjami, zarówno pod względem formalnym, jak i tematycznym, to łączy je tożsamy punkt odniesienia, wspólny horyzont empatii i odpowiedzialności społecznej, troski o demokratyczny i równościowy projekt społeczny, którego wyznaczanie jest szczególnie potrzebne dziś, w dobie narastania konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, kryzysie europejskiego projektu politycznego, wznoszeniu się fali prawicowego populizmu i nacjonalizmu. Teatr w tym kontekście stanowi publiczną przestrzeń, w której wyobrażane są alternatywy społeczne i polityczne, wizje lepszych, w pełni sprawiedliwych społeczeństw – mówią przedstawiciele Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
- „TO” powraca do sieci Multikino! - 17 października 2025
- ASPIRE – jedyna taka inwestycja w Bydgoszczy. Przy skarpie, na Toruńskiej powstają nowe apartamentowce [ZDJĘCIA] - 14 października 2025
- Kwiaty na pierwszą rocznicę ślubu – jakie kompozycje wybrać na tę wyjątkową okazję? - 14 października 2025







