Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 14 • L 13
17C
Sob
12C
Nd
16C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowy samochód egzaminacyjny wybrany. Wkrótce wyjedzie na ulice
27.04.2016 | 10:44

Nowy samochód egzaminacyjny wybrany. Wkrótce wyjedzie na ulice

Wiadomo już, w jakim samochodzie bydgoszczanie będą się starać o prawo jazdy.

Na zdjęciu: Siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski

Rozstrzygnięty został przetarg na dostarczenie nowych samochodów egzaminacyjnych dla Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. Od czerwca egzaminatorzy, instruktorzy i kursanci będą poruszać się nowymi pojazdami.

Przetarg został ogłoszony na początku kwietnia. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oczekiwał dostarczenia dwudziestu sztuk nowych (wyprodukowanych nie wcześniej niż w 2015 roku) samochodów osobowych w kolorze czerwonym przystosowanych do egzaminów na kategorię B. Pojazdy będą użytkowane przez WORD w Bydgoszczy oraz oddział terenowy w Inowrocławiu, a kryteriami wyboru oferty były cena (90%) i zużycie paliwa (10%). Umowa najmu ma być realizowana od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2020. W tym czasie auta będą pokonywać miesięcznie  po ok. 2500 km.

W postępowaniu złożono dwie oferty, spośród których korzystniejsza była ta przygotowana przez spółkę Jaworski Auto, która uzyskała 100 punktów za propozycję dostarczenia samochodów marki Toyota Yaris. Poznańska firma Auto Club Sp. z.o.o (dealer Peugeota i Suzuki) otrzymała 76,88 pkt.

Toyota Yaris trzeciej generacji produkowana jest od 2011 roku, lecz w 2014 przeszła gruntowny face lifting. Silnik benzynowy 1.0 generuje moc 69 koni mechanicznych. Japońskie auta zajmą miejsce nissanów micra, które od 8 lat były bydgoskimi samochodami egzaminacyjnymi. Wcześniej tę funkcję pełniły ople corsa.

W 2015 roku w Bydgoszczy w części teoretycznej i praktycznej do egzaminu na prawo jazdy kat. B przystąpiło po 10 tysięcy osób. Zdawalność etapu teoretycznego wyniosła 46,16%, a w przypadku części praktycznej sukcesem kończyło się niemal co trzecie podejście (29,65%). W poprzednich latach wyniki kształtowały się podobnie.


Powiązane treści