Bydgoszcz
11C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 12 • L 11
17C
Sob
18C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIO czym pamiętać korzystając z usług windykacyjnych w Bydgoszczy?
15.09.2021 | 13:58

O czym pamiętać korzystając z usług windykacyjnych w Bydgoszczy?

Na zdjęciu: Trzeba pamiętać, że im później zaczniemy, tym mniejsze będą nasze szanse na odzyskanie pieniędzy.

Fot. materiały prasowe

W obliczu pandemii koronawirusa nie dziwi fakt, że coraz więcej osób potrzebuje usług windykacyjnych. Ogromna liczba przedsiębiorców boryka się z trudnościami finansowymi, co wpływa także na problemy ze spłatą faktur. Dotyczy to również Bydgoszczy – miasta, w którym nie brakuje firm i kancelarii windykacyjnych. Kiedy warto rozpocząć działania windykacyjne i jak wybrać odpowiedniego pośrednika?

Pierwsze kroki powinny należeć do przedsiębiorcy

Zanim przejdziemy do działań windykacyjnych, warto wiedzieć, że pierwsze czynności związane ze ściąganiem długu powinniśmy wykonać samodzielnie. Mowa o informowaniu dłużnika o zaleganiu ze spłatą w formie mailowej lub telefonicznej. Są to tzw. działania monitoringu. Jeśli uprzejme prośby nie przynoszą skutków, wtedy warto jak najszybciej przejść do czynności windykacyjnych.

Trzeba pamiętać, że im później zaczniemy, tym mniejsze będą nasze szanse na odzyskanie pieniędzy. Wyraźnym sygnałem, że już nadszedł ten czas, jest sytuacja, w której dłużnik przestaje odpisywać na nasze maile i odbierać telefony.

Drugi krok to windykacja miękka, czyli polubowna. Tutaj przechodzimy już do zgłoszenia się do firmy windykacyjnej. Według statystyk, prawdopodobieństwo odzyskania długu jest największe w ciągu pierwszych trzech miesięcy od chwili, w której upłynął termin płatności na fakturze. Dzięki windykacji miękkiej można nie tylko odzyskać należność, ale też zachować dobre stosunki z kontrahentem. Takie działania obejmują m.in. przygotowanie wezwania do zapłaty z określonym terminem i wysyłkę do dłużnika za potwierdzeniem odbioru.

Firma czy kancelaria windykacyjna? Statystyki nie pozostawiają wątpliwości

Windykacja miękka ze wsparciem kancelarii prawnej cechuje się skutecznością na poziomie 73%. Wezwanie do zapłaty z pieczątką prawnika budzi znacznie większy respekt w dłużniku. Jest to dla niego jasny sygnał, że w razie dalszej zwłoki sprawa może zostać skierowana do sądu. Jednak gdy przedsądowe wezwania nie przynoszą oczekiwanych efektów, przechodzimy do windykacji twardej.

W zakres windykacji twardej wchodzi pełna analiza procesowa sprawy, złożenie pozwu, reprezentacja w postępowaniu sądowym i egzekucja należności przez Komornika Sądowego. Tutaj efektywność jest na bardzo wysokim poziomie, jednak trzeba pamiętać, że przed sądem może reprezentować nas wyłącznie prawnik. Większość typowych firm windykacyjnych realizuje głównie działania windykacji miękkiej, dlatego dla kompleksowej obsługi warto skorzystać właśnie z kancelarii. Poprowadzi ona proces windykacji w naszym imieniu aż do pełnego zakończenia sprawy.

Windykacja w Bydgoszczy bez przeszkód i zbędnego ryzyka

W Bydgoszczy znajdziemy wiele firm windykacyjnych, jednak warto zwrócić uwagę na opinie ich dotychczasowych klientów i zakres usług. Wśród polecanych podmiotów zajmujących się windykacją wymienia się m.in. Kancelarię Prawną RPMS: https://rpms.pl/windykacja-bydgoszcz/ , która realizuje swoje usługi zdalnie, obsługując również klientów z Bydgoszczy. RPMS zapewnia bezpłatną, wstępną analizę każdej sprawy, dzięki czemu od razu wiemy, czy mamy szanse na wygraną.

Podsumowując, z usług firmy lub kancelarii windykacyjnej warto skorzystać jak najszybciej. Windykacja długów to najskuteczniejszy sposób na odzyskanie zaległych należności. Nie warto zwlekać, gdyż z biegiem czasu maleją szanse na odzyskanie długu. Zatory w płatnościach mogą odbić się na płynności finansowej firmy, co dla małych i średnich przedsiębiorstw często oznacza poważny i długofalowy problem.


Podobne wpisy

Powiązane treści