Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

O Festiwalu Prapremier słów parę

Dodano: 25.09.2018 | 21:57

Na zdjęciu: Plakat festiwalowy.

Fot. Materiały organizatora.

Festiwal rozpocznie się za kilkanaście dni, ale już obecnie wydaje się być ciekawy – nawet na pierwszy rzut oka. Wystarczy spojrzeć na plakat, skłaniający do refleksji, zadawania pytań… I tak się też składa, że symbolika tego plakatu bardzo współgra z ideą tegorocznego Festiwalu Prapremier 2018, który przebiegnie pod hasłem „Niepodległa.”

Przygotowując tegoroczny festiwal nie sposób było zignorować tego, że w tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Należało przy tym odpowiedzieć sobie na pytania: jak przedstawić premiery, które miały miejsce w ubiegłym roku, a zarazem opowiadać o naszej historii, w tym o uzyskanie praw wyborczych przez Polki, co także ma już stuletnią tradycję. Tak więc różnego rodzaju relacje międzyludzkie, Polska i Polki – bez wątpienia będą tematem kilku spektakli.

Festiwal zaczyna się 5 października i będzie trwał przez jedenaście dni, wypełnionych jedenastoma polskimi spektaklami oraz dwoma spektaklami zagranicznymi dla dzieci i dwiema debatami.

Spektaklem otwierającym festiwal będzie spektakl zatytułowany „Pod presją”, który przyjedzie do Bydgoszczy z Katowic. Dzień później ( 6 października o godzinie 19.00) na Małej Scenie będzie nasza, rodzima, bydgoska premiera –„Sprawa. Dzieje się dziś”,  na podstawie Sprawy Moniki Marii Morozowicz – Szczepkowskiej. Jest to jeden z pierwszych tekstów feministycznych XX-wieku, a więc rzecz się ma o kobietach. Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.

Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa Moniki” jest projektem, który oddaje głos osobistej historii.

Dramat Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi.

Teatr Polski z Bydgoszczy pojawi się na festiwalu powtórnie ze spektaklem „Koniec miłości”, który we wrześniu miał swoją prapremierę w Polsce. Ponadto na deskach bydgoskiego teatru zagoszczą spektakle kilku teatrów warszawskich, których sztuki wydają się wpisywać w konwencję tegorocznego przeglądu. Między innymi spektakl o świętowaniu 100-lecia niepodległości z udziałem Irańczyków, który przywołuje pamięć o udzieleniu przez ten kraj schronienia 120 tysiącom polskich uchodźców w latach II wojny światowej.

Będzie gościła na festiwalu  także żartobliwa przestrzeń teatru – na zakończenie zaproponowano spektakl „BEM! Powrót Człowieka-Armaty” – dzieło trzech teatrów: Pożar w Burdelu, Teatr Syrena, Warszawa Teatr im. S. Żeromskiego, Kielce.

Przez sceniczno-festiwalowe deski przewiną się w sumie takie tytuły jak: Pod presją, Sprawa, Dzieje się dziś, 1946, Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących, Koniec miłości,  Zapiski z wygnania, Cezary idzie na wojnę, Mefisto, Karasińska, Żaby i BEM! Powrót Człowieka-Armaty.

W ramach XVII Festiwalu Prapremier Teatr Polski zaprasza (11.10 g. 16.00 Górne Foyer) młodzież w przedziale wiekowym 16-19 lat na warsztat, którego celem jest pobudzenie do refleksji nad obecną sytuacją społeczno-polityczną kobiet zarówno w całej Polsce jak i w najbliższym otoczeniu. Warsztat składa się z dwóch zależnych od siebie działań – część pierwsza poświęcona zostanie ogólnym zagadnieniom i problemom społecznym kobiet. Wspólne działania pozwolą na zrewidowanie historii