Bydgoszcz
11C
Słonecznie
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSE
H 11 • L 11
22C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIObchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
27.12.2016 | 13:22

Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Powstańcy pozostawili nam zadanie szanowania niepodległego charakteru naszej ojczyny i demokratycznych postaw - powiedziano podczas dzisiejszych rocznicowych obchodów.

Na zdjęciu: Obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Mszą świętą w kościele garnizonowym oraz złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego uczczono dzisiaj (27 grudnia) w Bydgoszczy 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – największego, zakończonego zwycięstwem powstania w historii Polski.

Biskup ordynariusz w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na klasyfikację powstań narodowych na mniej i bardziej ważne  oraz najważniejsze, bo zwycięskie. To bardzo prymitywna interpretacja – mówił bp Tyrawa tłumacząc, że nie bierze się pod uwagę narodu, który potrafił się zorganizować, skupić, rzucić na szalę swoje życie, by dać wyraz swojego sprzeciwu, że tak być nie powinno i stając do powstania nie czynił tego z zemsty, lecz w obronie wolności, suwerenności, autonomii, niezależności. Nie było w tym także kalkulacji, czy to się opłaca, czy nie.

Biskup Jan Tyrawa  nawiązując do aktualnej sytuacji w naszej ojczyźnie stwierdził: –Chodzi o to abyśmy widzieli tę ciągłość pokoleń, jedność społeczeństwa i narodu polskiego; nie tylko wyrażali wdzięczność, ale umieli odczytać na czym, na jakich wartościach mamy budować naszą tożsamość, aby nie zmarnować ofiar poprzednich pokoleń. Wówczas będziemy mogli zachować siebie, naszą wolność, autonomię – dla nas – nigdy przeciwko komuś.

Po Mszy św. obchody w Bydgoszczy przeniosły pod pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej.  Oddana została salwa honorowa, odegrany został hymn państwowy.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau podkreślił, że choć w Bydgoszczy trudno szukać bezpośredniego śladu walk powstańców, to dzięki bydgoszczanom, którzy skutecznie wiązali siły niemieckie tego potężnego i silnego garnizonu, uniemożliwili jego  udział w tłumieniu powstania, co odegrało w tym powstaniu rolę kluczową. -Tego rodzaju obchody, pamięć o takich wydarzeniach, doskonale wpisuje się w politykę przywracania pamięci historycznej Polaków, i za to bardzo serdecznie społecznym organizatorom obchodów dziękuję – powiedział Józef Ramlau.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski zapytał czy jest sens wracać pamięcią do wydarzeń sprzed prawie stu lat? Jeśli tak czynimy, to nie tylko z wdzięczności za ofiary życia naszych rodaków, nie tylko z szacunku dla ofiary krwi tych, którzy oddali życie za polską mowę, wiarę i swą ojczyznę. Czynimy tak, mam nadzieję, z myślą o jutrze i o pokoleniu młodych Polaków, aby ciesząc się wolnością zachowali pamięć o swych korzeniach i o tych, którym tę wolność zawdzięczają – powiedział wicemarszałek województwa.

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz zwracając się do zebranych powitał członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – głównego organizatora dzisiejszych uroczystości, które zwracają nasze myśli do wydarzeń sprzed 98 lat – bohaterskich postaw i czynów uczestników zwycięskiego zrywu niepodległościowego – Powstania Wielkopolskiego; w stronę tych, którzy stanęli do walki o narodową sprawę, odważnie wykorzystali historyczną szansę, ukazując wciąż żywego, nieugiętego, patriotycznego ducha.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz, kombatantów, wojska, policji złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.


Powiązane treści