Obchody Bydgoskiego Marca 1981. Prezydent i premier gościli w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Dodano: 19.03.2021 | 13:43Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach Bydgoskiego Marca 1981.
Fot. Szymon Fiałkowski
W Bydgoszczy w piątek (19 marca) kulminacja obchodów Bydgoskiego Marca 1981. Przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przemawiali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w bydgoskiej Farze, którą koncelebrował ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Tuż po godzinie 11:00, uroczystości rozpoczęły się na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, w których udział wzięli prezydent i premier.
Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nawiązał do znaczenia wydarzeń z marca 1981. – Marzec 1981 roku. Czas, który nazywany jest bardzo często „karnawałem Solidarności”, a w szczególności po podpisaniu Porozumień Gdańskich z 1980 r., powstaje wielki Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Wspaniały, piękny ruch społeczny, który zjednoczył wielką część polskiego narodu w dążeniu do wolności, prawd obywatelskich, do poszanowania podstawowych praw ludzkich i pracowniczych – mówił prezydent i dodawał: – Jest w polskim społeczeństwie grupa, której władza ludowa boi się, nie pozwala się zorganizować i nie daje wyjść na oficjalną niezależność. To rolnicy, ludzie polskiej wsi, chłopi, wśród których – doskonale komuniści o tym wiedzą – jest głęboka świadomość narodowa i patriotyczna. To oni przecież trzydzieści lat wcześniej zasilali oddziały partyzanckie, tworzyli bataliony chłopskie, to oni bardzo często nie składali broni w 1945 roku i walczyli dalej jako żołnierze niezłomni.
Rolnicy cały czas walczą. I z nimi jest Solidarność – ta robotnicza, pracownicza i wspiera ich ze wszystkich sił. I kto by się spodziewał, że kumulacja nastąpi właśnie tutaj – w Bydgoszczy, wtedy szarej, smutnej. Dzisiaj jakże innej, ale wtedy ponurej, biednej. Tutaj właśnie spotykają się i żądają i uzyskują możliwość zabrania głosu na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 r. Przybywają do gmachu, w którym odbywa się posiedzenie Rady Narodowej, gdzie zorientowawszy się, przedstawiciele władz komunistycznych ścinają posiedzenie, nie dają głosu przedstawicielom Solidarności i rolników
– mówił dalej prezydent w swoim wystąpieniu. Przypomniał, że władza ludowa wówczas przemawiała za pomocą pałki, siły, aresztowań. Wspomniał także o skatowanych przedstawicielach Solidarności przez ZOMO oraz o Janie Rulewskim, który tamtego dnia również został dotkliwie pobity. – Tutaj w Bydgoszczy strajkowało 87% pracowników. To największy w naszej historii pokaz solidarności, który wstrząsnął wtedy władzą i w efekcie komuniści cofnęli się, musieli się poddać – podkreślił. Dziękował opozycjonistom i bohaterom tamtych dni, którzy bohatersko stawali przeciwko władzy.
Premier Mateusz Morawiecki mówił z kolei, że wydarzenia z marca 1981 roku były przełomowe, bo wcześniej Wojciech Jaruzelski prosił o trzy miesiące spokoju, a naród w te słowa uwierzył. Zapewnienia te były jedynie prowokacją. – Bydgoszcz pokazała wówczas, że w związku tkwi siła, potężna siła. I tego się najbardziej przestraszyli komuniści – powiedział premier.
Wyróżnienia wręczył również prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski wręczył je opozycjonistom: Janowi Rulewskiemu, Wojciechowi Mojzesowiczowi, Telesforowi Horodeckiemu, a także Joannie Bartoszcze – córce zamordowanego Piotra Bartoszcze. Otwarto również wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom, a uczestników oprowadzał Jan Rulewski. Po południu, uroczystości przeniosły się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się kolejna część obchodów.