Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoObchody Bydgoskiego Marca 1981. Prezydent i premier gościli w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
19.03.2021 | 13:43

Obchody Bydgoskiego Marca 1981. Prezydent i premier gościli w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach Bydgoskiego Marca 1981.

Fot. Szymon Fiałkowski

W Bydgoszczy w piątek (19 marca) kulminacja obchodów Bydgoskiego Marca 1981. Przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przemawiali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. 

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w bydgoskiej Farze, którą koncelebrował ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Tuż po godzinie 11:00, uroczystości rozpoczęły się na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, w których udział wzięli prezydent i premier.

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nawiązał do znaczenia wydarzeń z marca 1981. – Marzec 1981 roku. Czas, który nazywany jest bardzo często „karnawałem Solidarności”, a w szczególności po podpisaniu Porozumień Gdańskich z 1980 r., powstaje wielki Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Wspaniały, piękny ruch społeczny, który zjednoczył wielką część polskiego narodu w dążeniu do wolności, prawd obywatelskich, do poszanowania podstawowych praw ludzkich i pracowniczych – mówił prezydent i dodawał: – Jest w polskim społeczeństwie grupa, której władza ludowa boi się, nie pozwala się zorganizować i nie daje wyjść na oficjalną niezależność. To rolnicy, ludzie polskiej wsi, chłopi, wśród których – doskonale komuniści o tym wiedzą – jest głęboka świadomość narodowa i patriotyczna. To oni przecież trzydzieści lat wcześniej zasilali oddziały partyzanckie, tworzyli bataliony chłopskie, to oni bardzo często nie składali broni w 1945 roku i walczyli dalej jako żołnierze niezłomni.

Rolnicy cały czas walczą. I z nimi jest Solidarność – ta robotnicza, pracownicza i wspiera ich ze wszystkich sił. I kto by się spodziewał, że kumulacja nastąpi właśnie tutaj – w Bydgoszczy, wtedy szarej, smutnej. Dzisiaj jakże innej, ale wtedy ponurej, biednej. Tutaj właśnie spotykają się i żądają i uzyskują możliwość zabrania głosu na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 r. Przybywają do gmachu, w którym odbywa się posiedzenie Rady Narodowej, gdzie zorientowawszy się, przedstawiciele władz komunistycznych ścinają posiedzenie, nie dają głosu przedstawicielom Solidarności i rolników

– mówił dalej prezydent w swoim wystąpieniu. Przypomniał, że władza ludowa wówczas przemawiała za pomocą pałki, siły, aresztowań. Wspomniał także o skatowanych przedstawicielach Solidarności przez ZOMO oraz o Janie Rulewskim, który tamtego dnia również został dotkliwie pobity. – Tutaj w Bydgoszczy strajkowało 87% pracowników. To największy w naszej historii pokaz solidarności, który wstrząsnął wtedy władzą i w efekcie komuniści cofnęli się, musieli się poddać – podkreślił. Dziękował opozycjonistom i bohaterom tamtych dni, którzy bohatersko stawali przeciwko władzy.

Premier Mateusz Morawiecki mówił z kolei, że wydarzenia z marca 1981 roku były przełomowe, bo wcześniej Wojciech Jaruzelski prosił o trzy miesiące spokoju, a naród w te słowa uwierzył. Zapewnienia te były jedynie prowokacją. – Bydgoszcz pokazała wówczas, że w związku tkwi siła, potężna siła. I tego się najbardziej przestraszyli komuniści – powiedział premier.

Wyróżnienia wręczył również prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski wręczył je opozycjonistom: Janowi Rulewskiemu, Wojciechowi Mojzesowiczowi, Telesforowi Horodeckiemu, a także Joannie Bartoszcze – córce zamordowanego Piotra Bartoszcze. Otwarto również wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom, a uczestników oprowadzał Jan Rulewski. Po południu, uroczystości przeniosły się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się kolejna część obchodów.

1.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
9 miesięcy temu

A czy premier Mateusz „Pinokio” Morawiecki nie był jednym z poszkodowanych ? Do wielu wyczynów przyznał się to może i w marcu 1981 r był uczestnikiem obrad WRN w Bydgoszczy 😉

Powiązane treści