Bydgoszcz
24C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 24 • L 23
29C
Pon
24C
Wt
23C
Sr
20C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoObchody Bydgoskiego Marca 1981. Przedstawiono harmonogram wydarzeń
bydgoski marzec
09.03.2021 | 12:16

Obchody Bydgoskiego Marca 1981. Przedstawiono harmonogram wydarzeń

Konferencja prasowa odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.

Na zdjęciu: W konferencji prasowej, jaka odbyła się w Kinie Orzeł, udział wzięli (od lewej): Wojciech Mojzesowicz, Antoni Tokarczuk, Jan Rulewski (uczestnicy wydarzeń z marca 1981), przewodnicząca rady miasta Monika Matowska i prezydent Rafał Bruski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Podczas wtorkowej (9 marca) konferencji prasowej przedstawiono szczegółowy harmonogram wydarzeń obchodów Bydgoskiego Marca 1981.

W konferencji prasowej udział wzięli przewodnicząca rady miasta Monika Matowska, prezydent Rafał Bruski oraz uczestnicy wydarzeń z marca 1981 – Jan Rulewski, Wojciech Mojzesowicz i Antoni Tokarczuk.

– 40 lat minęło, tak mówią słowa piosenki. Tak naprawdę dla tych naszych bohaterów – tych obecnych tutaj, jak i tych, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach, to jest bardzo ważna data – mówił prezydent Bydgoszczy. – Ja wówczas miałem kilkanaście lat i dla mnie to były osoby wówczas nieznane. Dzięki nim, dzięki tym osobom zmieniła się Polska – dodał Rafał Bruski.

Jeden z uczestników Bydgoskiego Marca’81 Jan Rulewski mówił, że przygotowano bogaty program wydarzeń, który pozwoli przybliżyć istotę tamtych wydarzeń. – Warto tę istotę przypominać w czasach trudnych, nie tylko covidowych, które rozbijają wspólnotę, nie tylko w Polsce, ale i na poziomie światowym. Wspomina też o sprawach, które zostały na trwale rozwiązane tamtą solidarnościową akcję. To właśnie w Bydgoszczy podejmowaliśmy się działań wspólnie z całym krajem, w tym przypadku na rzecz wyżywienia narodu – powiedział Rulewski. – Chcemy odpowiedzieć na pytanie czy warto było? Nie tylko warto było, ale i trzeba było – zaznaczył opozycjonista. Antoni Tokarczuk mówił, że znaczenie wydarzeń w Bydgoszczy w marcu 1981 roku miało znacznie większe znaczenie, niż to wcześniej sądzono. – Do tej pory upowszechniany był stereotyp, że to było igranie z ogniem, że naród mobilizował się – opowiadał i dodał: – Sam kiedyś widziałem nakazy internowania po wydarzeniach bydgoskich. Dzięki wydarzeniom bydgoskim został odsunięty stan wojenny, władza z tym społeczeństwem sobie nie poradziła.

Powołano komitet honorowy obchodów Bydgoskiego Marca 1981. Podczas konferencji ogłoszono rozpisanie konkursu na mural, który będzie poświęcony tematyce Bydgoskiego Marca. Konkurs potrwa do końca kwietnia, wykonanie muralu przewidziano na okres od maja do lipca br., a powstanie on na budynku przy Jagiellońskiej 38.

W najbliższy piątek (12 marca) odbędzie się finał konkursu dla uczniów szkół średnich związanych z wydarzeniami marcowymi. 15.03. ruszy wystawa „Bydgoska Droga Do Wolności – 40 rocznica marca 1981”, którą organizować będzie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. 16 marca odbędą się uroczystości organizowane przez NSZZ Solidarność, które rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą św. w parafii pw. św. Andrzeja Boboli na placu Kościeleckich, a później zostaną złożone wieńce pod tablicą przy Dworcowej 87. O 17:00, 19:30 i 21:00 w Kinie Orzeł odbędą się seanse poświęcone wydarzeniom marcowym. Wystawa poświęcona wydarzeniom z 1981 r. odbędzie się także 19.03. na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego. Zaplanowano także koncert „Wszystko, czego dziś chcę”, a na scenie wystąpią młodzi bydgoscy artyści, a także m.in. mobilną wystawę w zabytkowym autobusie, który wyjedzie na ulice miasta.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści