Obchody święta województwa. Co zaplanowano w Bydgoszczy i regionie?
Dodano: 03.06.2025 | 08:38Na zdjęciu: W czerwcu tradycyjnie odbywają się obchody Święta Województwa.
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Początek czerwca to tradycyjne obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oprócz uroczystej sesji sejmiku w programie zaplanowano m.in. toruńskie spotkanie młodych oraz koncerty z udziałem gwiazd polskiej muzyki, a także interesujące imprezy towarzyszące.
Oficjalną część obchodów otworzy 3 czerwca wręczenie ustanowionej w ubiegłym roku Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio (Wiara i Rozum), którą odbierze prof. Joseph H. H. Weiler, wybitny amerykański prawnik specjalizujący się m.in. w dziedzinie prawa międzynarodowego i europejskiego. Zobacz Nagroda Fides et Ratio po raz drugi. 7 czerwca w Chełmży odbędzie się widowisko muzyczne w 80. rocznicę śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, zaś uroczystą sesję sejmiku województwa zaplanowano na 9 czerwca.
– Przed nami wspaniały czas! Wszystkich mieszkańców i odwiedzających nasz region zapraszam do wspólnej zabawy na warsztatach, piknikach i koncertach w różnych częściach województwa. To wypełnione atrakcjami wydarzenia, które łączą pokolenia – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.
Młodych mieszkańców urząd marszałkowski zaprasza na drugą edycję Przystanku JPII „Wiara, dobro, kultura” (12 czerwca, Wola Zamkowa w Toruniu) – z warsztatami, panelami dyskusyjnymi i rozmowami z inspirującymi gośćmi m.in. podróżnikiem Janem Melą i triatlonistą Jerzym Górskim. Na zakończenie dnia wystąpi Bryska.
Koncerty w największych miastach
Tradycyjnie zaplanowano także koncerty w największych miastach regionu:
7 czerwca – Toruń „Pod wspólnym niebem”
8 czerwca – Bydgoszcz „Wyspa kina” [czytaj więcej o koncercie w Bydgoszczy]
8 czerwca – Włocławek „Fajansowe sny”
14 czerwca – Grudziądz „Przystań wolności”
15 czerwca – Inowrocław „Na Soli”
Pikniki rodzinne z atrakcjami dla młodszych i starszych odbędą się w Toruniu (11 czerwca) i w Grudziądzu (14 czerwca).
13-14 czerwca na Woli Zamkowej w Toruniu odbędzie się Festiwal Song Of Songs, który powraca pod hasłem Rock Nadziei. W otoczeniu murów Starego Miasta wystąpią Mała Armia Janosika, Darek Maleo Malejonek z gośćmi, Arka Noego i Luxtorpeda.
Jak co roku Świętu Województwa towarzyszą też kameralne koncerty: „Pięciolinia Wolności” (Toruń, 4 czerwca), i „Pory Roku z Mistrzem”.
Kompletny program obchodów – Pobierz TUTAJ
Święto województwa na sportowo
Podczas obchodów nie zabraknie też akcentu sportowego. 13 czerwca w Mogilnie odbędzie się X Piłkarski Turniej Samorządowców o Puchar Marszałka. Fanom koszykówki urząd proponuje mecze w ramach turnieju „Kujawsko-Pomorskie 3×3 Basket Tour”, które odbędą się 7 czerwca w Chełmnie i 15 czerwca w Toruniu.
Za nami już koncert w Jabłonowie Pomorskim. W sobotę (31 maja) na scenie wystąpili Anna Grzelak, Aga Twardowska, Kacper Andrzejewski i Tadeusz Seibert.
- Pucharowy sen trwa dalej. Zawisza awansował do kolejnej rundy! - 28 października 2025
- Puchar Polski: Mecz Zawisza Bydgoszcz – GKS Wikielec NA ŻYWO! - 28 października 2025
- 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o GKS Wikielec przed dzisiejszym meczem Zawiszy - 28 października 2025






![Nagrody marszałka. Pawełczak, Muzeum Mydła, Pesa i bydgoscy naukowcy wyróżnieni [ZDJĘCIA] 20250930_nagrody_sport_fot_mikolaj_kuras-1](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2025/10/20250930_nagrody_sport_fot_mikolaj_kuras-1-150x150.jpg)

![Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa w Bydgoszczy [LISTA WYDARZEŃ] 10-09-2025_konferencja prasowa Bydgoszcz_Europejskie Dni Dziedzictwa – SF](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2025/09/10-09-2025_konferencja-prasowa-Bydgoszcz_Europejskie-Dni-Dziedzictwa-SF-150x150.jpg)

