Bydgoszcz
9C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 9 • L 8
12C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeObwodnica Inowrocławia otwarta! Po kilkunastu miesiącach budowy i latach oczekiwań [ZDJĘCIA]
17.07.2017 | 18:11

Obwodnica Inowrocławia otwarta! Po kilkunastu miesiącach budowy i latach oczekiwań [ZDJĘCIA]

Kierowcy już mogą korzystać z drogi wybudowanej w ramach pierwszego etapu inwestycji.

Na zdjęciu: Podczas uroczystości nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi.

Fot. mat. pras. UW w Bydgoszczy

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się uroczyste otwarcie budowanej od ponad dwóch lat obwodnicy Inowrocławia. Jedna z najważniejszych inwestycji w regionie została zrealizowana dwa tygodnie przed terminem zakładanym w podpisanej umowie. 

ZOBACZ TEŻ: Budowa obwodnicy Inowrocławia. Jak przebiegają prace? [ZDJĘCIA]

O wybudowanie 19-kilometrowego odcinka drogi okalającej Inowrocław zabiegało wielu mieszkańców miasta. Nowo otwarta obwodnica ma przyczynić się wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum miasta oraz poprawy bezpieczeństwa i komfortu kierowców. Trasa posiada po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Obwodnica omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Konin/Poznań. Inwestycja zakładała budowę 3 węzłów drogowych („Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkunastu obiektów inżynierskich, a także przebudowę istniejącej sieci drogowej.

Pierwsze pojazdy przejechały obwodnicą w poniedziałek po godzinie 11:00, czyli po uroczystym otwarciu drogi. Symboliczną wstęgę przeciął m.in. wiceminister rozwoju Witold Słowik, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk, parlamentarzyści oraz samorządowcy. W uroczystości uczestniczyli także: dyrektor oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Jarosław Gołębiewski, przedstawiciele instytucji UE, wykonawcy inwestycji – prezes zarządu firmy MIRBUD S.A. Jerzy Mirgos, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy.

Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień dotyczących otwieranej drogi, jak i dalszych planów inwestycyjnych do wykonania na drogach. – W momencie powstania obwodnicy Inowrocławia szereg dróg krajowych, obecnie remontowanych przez GDDKiA, zostanie przekazanych pod administrację samorządu. Jest to wartość 11 mln zł, która zostanie w powiecie. Już zostały przygotowane programy inwestycyjne na drogę nr 15 i 25, których remont jest nie mniej ważny niż powstanie obwodnicy – chodzi o dobre skomunikowanie z autostradą A1 i powstającymi S5 i S10 – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. O innych inwestycjach wspominał również członek sejmowej komisji infrastruktury poseł Piotr Król: – Nie jest to ostatnia inwestycja, która będzie realizowana na ziemi inowrocławskiej. Liczę, że w ciągu najbliższych tygodni uda się podpisać umowę na tzw. łącznik obwodnicy, istotny dla całej tej części naszego województwa.

Umowę na budowę 19-kilometrowej trasy podpisano 5 listopada 2014 roku na okres 27 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Wykonawcą było konsorcjum firm: Mirbud S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „Erbedim” Sp. z o.o., a głównym podwykonawcą Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA. Ogólny koszt inwestycji wyniósł pond 359 mln zł, a znaczna część środków na jej realizację pochodziła z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Wkrótce ma również zostać podpisana umowa na budowę 5-kilometrowego odcinka drogi, który połączy się z powstałą obwodnicą i ominie Inowrocław od północy. Powstanie takiej drogi znacznie skróci czas przejazdu kierowców jadących na trasie Bydgoszcz – Konin. Część obwodnicy pomiędzy Latkowem a Sławęcinkiem zostać oddana do użytku w czwartym kwartale 2018 roku.

 


Powiązane treści