Bydgoszcz
20C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 20 • L 20
17C
Czw
14C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
19C
Pon
Metropolia BydgoskaInowrocławInwestycjeObwodnica Inowrocławia zostanie dokończona. GDDKiA ogłasza przetarg
mapa - obwodnica Inowrocławia
15.10.2015 | 00:56

Obwodnica Inowrocławia zostanie dokończona. GDDKiA ogłasza przetarg

Za trzy lata cały ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta - zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Na zdjęciu: Pięciokilometrowy odcinek domykający obwodnicę Inowrocławia ma powstać do końca 2018 roku.

Fot. mat. prasowe MIR

W czwartek bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma ogłosić przetarg na zadanie domykające obwodnicę Inowrocławia od strony północnej. Nową trasą łączącą obecne wloty do miasta z dróg krajowych nr 25 – z kierunku Bydgoszczy i nr 15 – z kierunku Torunia mamy pojechać w czwartym kwartale 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Inowrocław zachęca do inwestowania. Przygotował specjalną ofertę w sieci

Jak zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, dzięki wybudowaniu pięciokilometrowego odcinka przez Inowrocław nie będzie odbywał się już ruch tranzytowy. Aktualnie prowadzony jest on wzdłuż kluczowych ulic miasta – Dworcową, Staszica oraz Laubitza. Za trzy lata ich zadanie ma w całości przejąć obwodnica wiodąca od Sławęcinka aż do za obszar miejscowości Markowice (w kierunku Poznania).

Pierwszy etap budowy obwodnicy zainaugurowano na początku 2015 roku. Liczy ona 19 kilometrów i omija Inowrocław od strony wschodniej. Drugi etap, na którego postępowanie w systemie „Zaprojektuj i zbuduj” zostanie ogłoszone w czwartek, będzie łączył wspomniany już Sławęcinek z Latkowem.

Nowa trasa ma liczyć jedynie pięć kilometrów, ale termin oddania jej do dyspozycji kierowców zaplanowano na końcówkę 2018 roku. Dlaczego? – Będzie wymagała ona budowy kilku dużych obiektów inżynierskich, między innymi dwóch wiaduktów nad torami kolejowymi i dodatkowego węzła w Sławęcinku – wylicza wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski.

Przetarg na zostać rozstrzygnięty w połowie przyszłego roku. Równolegle będą prowadzone prace przygotowawcze, w tym archeologiczne. Do połowy 2017 roku mają zostać opracowane projekty budowlane, po czym ruszą właściwe roboty. Obliczone są one na drugą połowę roku 2017 oraz większość roku 2018. W czwartym kwartale 2018 roku trasa Sławęcinek – Latkowo ma zostać oddana do użytku.

W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w ciągu DK nr 25 mają powstać również obwodnice Sępólna Krajeńskiego oraz Kamienia Krajeńskiego. Z kolei w Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych ujęta jest przebudowa układu drogowego w Strzelnie, rozbudowa infrastruktury pieszo-rowerowej i dedykowanej komunikacji publicznej na trasie Bydgoszcz – Inowrocław. Całość inwestycji ma z kolei skrócić czas dotarcia z regionu kujawsko-pomorskiego do Konina (w kierunku południowym) oraz Koszalina (w kierunku północnym).

Powiązane treści