Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeObwodnica Nowej Wsi Wielkiej nieco bliżej. Ogłoszono pierwszy przetarg
06.11.2020 | 19:37

Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej nieco bliżej. Ogłoszono pierwszy przetarg

Na zdjęciu: Droga krajowa nr 25 przecina Nową Wieś Wielką.

Fot. Pit1233/wikipedia

Ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji przygotowawczej (STEŚ-R) dla czterech obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród wskazanych dróg znajduje się m.in. trasa, która pozwoli ominąć Nową Wieś Wielką.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że to pierwszy krok w kierunku powstania czterech tras w ramach rządowego Programu budowy stu obwodnic, którego założenia przedstawiono w lutym tego roku. – Na inwestycje w całym kraju zostanie przekazane 28 miliardów złotych. Środki będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego, w którym znajdą się pieniądze z opłat paliwowych i Elektronicznego Systemu Opłat– wyjaśniał wówczas bydgoski poseł PiS Piotr Król.

W województwie kujawsko-pomorskim ma w ten sposób powstać sześć obwodnic – ogłoszone w piątek przetargi dotyczą czterech z nich: Brześcia Kujawskiego (DK62), Kowalewa Pomorskiego (DK15), Strzelna (DK15 i DK25) i Nowej Wsi Wielkiej (DK25).

Projektanci, których wyłonimy w ogłoszonych dziś przetargach, opracują dokumentację, która w efekcie pozwoli ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców tych obwodnic – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

STEŚ-R to studium pozwalające na wskazanie wariantu lokalizacji trasy, będące zarazem podstawą do dalszych prac projektowych. Jak wyjaśnia GDDKiA, zwieńczeniem pierwszego etapu prac jest złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie warunków środowiskowych. Drugi etap toczy się równolegle z uzyskiwaniem decyzji i polega m.in. na doprecyzowaniu zakresu rzeczowego i finansowego, określeniu szczegółowych prac i poszczególnych obiektów na drodze oraz określeniu wytycznych dla projektu budowlanego.

Mieszkańcy miast i miasteczek województwa kujawsko-pomorskiego od dawna apelowali o budowę obwodnic. Każda nowa obwodnica to ulga dla mieszkańców: wyższy poziom bezpieczeństwa i mniej spalin w mieście – mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber. O wyprowadzenie ruchu tranzytowego z ich miejscowości od dawna prosili mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej znajdującej się między Bydgoszczą a Inowrocławiem. Miejscowość przecina droga krajowa nr 25, prowadząca również w stronę Konina. – Jest to jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w województwie – przyznaje GDDKiA.

Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej ma mieć długość 4 km. Dwukrotnie dłuższe mają być trasy pozwalające ominąć Kowalewo Pomorskiego i Strzelno, w którym krzyżują się drogi krajowe nr 15, 25 i 62. Najdłuższa – dziewięciokilometrowa – ma być obwodnica Brześcia Kujawskiego.

 Ogłoszenie przetargów na wykonanie STEŚ-R to konieczny, ale dopiero pierwszy krok w kierunku budowy obwodnic. Inwestycje mają zostać zrealizowane w trybie „Projektuj i buduj”. Na lata 2021-2024 zaplanowano okres przygotowawczy, zaś budowę – na lata 2025-2029.

W ostatnich tygodniach realizowane były prace na drodze krajowej nr 25 w okolicach Nowej Wsi Wielkiej. Wyremontowany został 1100-metrowy odcinek w rejonie Prądocina i Chmielnik.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści