Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Obwodnica Tucholi: Rozpoczął się przetarg na projekt

Dodano: 01.06.2023 | 11:39

Na zdjęciu: Obwodnica Tucholi będzie omijać miasto od strony południowo-zachodniej i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum, osiedla Rudzki Most oraz wsi Bladowo.

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Trwają przygotowania do budowy obwodnicy Tucholi. Ogłoszono przetarg na projekt dziesięciokilometrowej trasy.

Obwodnica Tucholi to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji samorządu województwa. Trasa o długości 10 kilometrów będzie omijać miasto od strony południowo-zachodniej i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum, osiedla Rudzki Most oraz wsi Bladowo. Jej przebieg uzgodniono podczas konsultacji społecznych. Szacowany koszt budowy tej trasy to prawie 130 milionów, lecz udało się na nią pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 75 milionów złotych.

W poprzednich latach zleciliśmy przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy obwodnicy. Prace nad nim wstrzymało odwołania jednego z mieszkańców. Generalny dyrektor ochrony środowiska rozpatrzył je po trzech latach – informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Decyzja dyrektora umożliwiła kontynuację prac nad inwestycją: ZDW przekazuje, że ogłosiło przetarg na przygotowanie projektu obwodnicy Tucholi.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pieczyska strefą płatnego parkowania. Przesunięto termin pobierania opłat


Biuro, które go wygra będzie odpowiedzialne między innymi za przygotowanie projektu, kolejne konsultacje związane ze szczegółowymi rozwiązaniami projektowymi, uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej czy nadzór autorski w trakcie prac budowlanych – wyjaśniają drogowcy. I dodają, że nie doszło jeszcze do podpisania porozumienia z przedstawicielami lokalnych samorządów o wspólnej realizacji zadania.

Obwodnica Tucholi częścią kujawsko-pomorskiego programu budowy obwodnic

Regionalny program budowy obwodnic obejmuje czternaście obejść o łącznej długości około 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie około miliarda złotych. Jak wyjaśnia ZDW, w tym roku, oprócz kontynuowania prac budowlanych w Lubrańcu oraz opracowania dokumentacji dla innych zadań, planowane jest zlecenie prac budowlanych dla drugiego etapu obwodnicy Mogilna. Środki na realizację inwestycji pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych.

Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej zdobyliśmy rekordową pulę ponad 136 mln euro. Podpisaliśmy też szereg porozumień o współfinansowaniu tego typu zadań przez samorządy lokalne – dodają drogowcy.

Lista obejść:

Lubraniec – trwają prace budowlane,
Rypin – trwają prace nad koncepcją, odbyły się konsultacje społeczne,
Brodnica – trwają prace nad aktualizacją dokumentacji,
Tuchola – ogłoszono przetarg na projekt,
Więcbork – prace nad koncepcją w toku, odbyły się konsultacje społeczne, trwa procedura wydania decyzji środowiskowej,
Lisewo – podpisana umowa na aktualizację dokumentacji projektowej,
Białe Błota – samorząd gminy przygotowuje się do przetargu na koncepcję,
Radzyń Chełmiński – podpisana umowa na koncepcję, przygotowania do konsultacji,
Łysomice – podpisana umowa na koncepcję,
Chełmża – podpisana umowa na koncepcję, przygotowania do konsultacji,
Sępólno Krajeńskie – trwają prace nad projektem, zakończyły się konsultacje
Golub-Dobrzyń – prace nad koncepcją w toku,
Mogilno II etap – dokumentacja gotowa, uzyskano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej; w tym roku planowane jest rozpoczęcie robót,
Trląg – planowana wraz z przebudową DW nr 255, trwa aktualizacja dokumentacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments