Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Coraz bliżej budowy obwodnic na DK25. Mają być gotowe za cztery lata

Dodano: 29.04.2024 | 08:24

Na zdjęciu: DK25. Rondo w Kamieniu Krajeńskim. Tu wjedziemy na obwodnicę miasta

Fot. GDDKiA

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację dwóch obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 25. Nowe trasy powstaną w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych w terminie do 2030 roku.

Jesienią 2023 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt oraz budowę obwodnic Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego. Przygotowania do tych inwestycji rozpoczęły się w 2016 roku, kiedy drogowcy zawarali umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). W kwietniu 2021 roku ta decyzja została wydana dla obejścia Kamienia Krajeńskiego, a we wrześniu tego samego roku – dla Sępólna Krajeńskiego.

Na początku stycznia informowaliśmy, że najtańsze oferty na wykonanie obu obwodnic przedstawiło konsorcjum podbydgoskiej Kobylarni z będącą w tej samej grupie kapitałowej spółką Mirbud. – Realizację dłuższej z dwóch obwodnic, która wyprowadzi ruch tranzytowy z Sępólna Krajeńskiego, konsorcjum wyceniło na 115 milionów złotych, z kolei budowę krótszej trasy omijającej Kamień Krajeński na 43 miliony – informuje dyrekcja. Pozostali oferenci mają 10 dni na ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umów z wykonawcą jeszcze przed wakacjami.


CZYTAJ TAKŻE: Śmiertelny wypadek pod Kamieniem Krajeńskim. Nie żyją dwie osoby


Obwodnica Sępólna Krajeńskiego o długości 6,4 km na początku przejdzie mostem nad ciekiem wodnym, a linię kolejową Chojnice – Nakło nad Notecią przetnie pod wiaduktem kolejowym. Dalej trasa będzie prowadzić równolegle do linii kolejowej. Na przecięciu z drogą wojewódzką 241 planowana jest budowa ronda, a w miejscu przecięcia doliny rzeki Sępolenka – mostu. Na włączeniu do obecnego przebiegu DK25 powstanie rondo. – Z kolei obwodnica Kamienia Krajeńskiego będzie mieć długość ok. 2,5 km. Prowadzić będzie od ronda w ciągu ul. Sępoleńskiej, przejdzie mostem nad rzeką Kamionką i włączy się do obecnej DK25 niedaleko miejscowości Orzełek – podkreśla dyrekcja.

Obwodnice wyprowadzą ruch z ścisłego centrum obu miejscowości, a zarazem poprawią płynność ruchu na trasie Bydgoszcz – Koszalin. Będą wybudowane w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a prace budowlane planowane są na lata 2026-28.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments