Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oczekiwana zmiana na S5. Trasa Bydgoszcz – Świecie wreszcie w pełni ekspresowa

Dodano: 22.12.2022 | 22:32

Na zdjęciu: Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim ma łącznie 128 kilometrów długości.

Fot. GDDKIA

Po kilku miesiącach oczekiwania, będzie można pojechać S5 z Bydgoszczy do Świecia 120 km/h. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wdraża stałą organizację ruchu, która pozwoli kierowcom w pełni korzystać z parametrów drogi ekspresowej.

21 października trasa z Bydgoszczy do Świecia została otwarta w pełnym zakresie: czyli po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Nie oznaczało to jednak, że ekspresówką można było poruszać się z maksymalną dopuszczalną prędkością – na wyczekiwanym odcinku nadal obowiązywało ograniczenie, wymuszone m.in. koniecznością dokończenia montażu ogrodzeń. Przed świętami Bożego Narodzenia GDDKiA przygotowała jednak prezent dla kierowców, informując o zakończeniu zasadniczych robót na budowie drogi ekspresowej S5 z Bydgoszczy do Świecia.

Dzięki temu mogliśmy rozpocząć wprowadzanie stałej organizacji ruchu na tym ponad 22-kilometrowym odcinku. Dziś (22.12) wdrożyliśmy zmiany na jezdni prowadzącej z Bydgoszczy w stronę Świecia. Jutro – do godzin popołudniowych – ograniczenie zostanie zdjęte na jezdni w stronę Bydgoszczy. Oznacza to, że na całej długości drogi S5 w województwie kujawsko-pomorskim pojedziemy z docelową dozwoloną prędkością – przekazała GDDKiA.

S5 łączy trzy duże miasta

Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim ma łącznie 128 kilometrów długości. Kierowcy zyskali szlak łączący Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł. W przyszłości S5 połączy się z S7 pod Ostródą.  – W październiku 2021 roku podpisaliśmy umowę z wykonawcą dokumentacji. Jego najważniejszym zadaniem będzie uzyskanie decyzji środowiskowej dla przyszłej drogi. Aktualnie trwają prace nad wariantami jej przebiegu, analizą ruchu oraz inwentaryzacją przyrodniczą – informuje dyrekcja.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przy S5 powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych. Sprawdź, gdzie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments