Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oczyszczalnia w Koronowie pracuje na granicy swojej przepustowości? Bieżące utrzymanie kosztuje miliony

Dodano: 29.03.2024 | 09:58

Na zdjęciu: Gmina Koronowo zapowiada prace i ubieganie się o środki zewnętrzne

Fot. IN

Wracamy do sprawy oczyszczalni ścieków w Koronowie. Informowaliśmy już, że pogarsza się stan techniczny obiektu. Temat ten pojawił się również podczas trwającej kampanii wyborczej.

Można powiedzieć, że oczyszczalnia zlokalizowana nieopodal mostu kolejki wąskotorowej stała się kością niezgody przy uchwalaniu tegorocznego budżetu. – Tak naprawdę musimy inwestować w funkcjonowanie obecnie istniejącej oczyszczalni ścieków póki nowa oczyszczalnia nie zacznie być budowana – mówił podczas sesji radny Piotr Mitera. – Oczyszczalnia jest na końcówce swoich możliwości – dodał.

„Sytuacja nie jest krytyczna”

– Chciałbym przypomnieć, że trwa procedura wykonywania dokumentacji i uzyskiwania pozwolenia na budowę, więc dla mnie bezprzedmiotowym jest mówienie o tym, że się nic nie dzieje – mówił natomiast radny Tomasz Skotnicki. – Działania od dłuższego czasu są podejmowane i doskonale wiemy jako radni z jakimi procedurami się spotykamy i ile czasu trwa takowa dokumentacja. Dla mnie ten argument nie ma żadnych podstaw. Podczas posiedzeń komisji nie było to poruszane jako sytuacja krytyczna, która zagraża funkcjonowaniu oczyszczalni. Wiemy o tym, że urządzenia są mocno wyeksploatowane, ale przynajmniej ja nie miałem takiego sygnału, że jest to na tyle krytyczne, że zagraża to działalności bieżącej – dodał.

30-40 mln zł?

O tym, że inwestycja jest potrzebna mówił także radny Maciej Szlagowski, który jest też kierownikiem wydziału wodociągów i kanalizacji ZGKiM. Stwierdził on, że ostatecznym terminem powstania nowej oczyszczalni jest rok 2030. Burmistrz Patryk Mikołajewski przekazał, że inwestycja może pochłonąć 30-40 mln zł. Samorządowiec wyraził nadzieję, że projekt uda się wykonać w połowie roku, a także pozyskać środki z KPO.

Temat wraca

Temat powrócił przy okazji trwającej kampanii wyborczej. Komitet „Ziemia Koronowska” z którego na urząd burmistrza startuje Stanisław Gliszczyński (były włodarz gminy) rozbudowę oczyszczalni ścieków traktuje jako zadanie priorytetowe. – Obecna pracuje na granicy swojej maksymalnej przepustowości – czytamy w postulatach komitetu. – Dlatego, jeżeli chcemy poważnie myśleć o rozwoju naszej Małej Ojczyzny, musimy zapewnić jej efektywną gospodarkę wodno-ściekową. To logiczne i nie wymaga szczególnego uzasadnienia – dodaje komitet. Na problem zwrócił też uwagę komitet „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” z którego startuje aktualnie urzędujący burmistrz Patryk Mikołajewski. W programie wyborczym w punktach „Program dla Wsi” i „Kurs na Bezpieczeństwo” znalazł się punkt dotyczący przebudowy oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnia pracuje od ponad 25 lat

– Oczyszczalnia ścieków w Koronowie jest eksploatowana od 1 stycznia 1999 roku, czyli nieprzerwanie od ponad 25 lat – przyznaje nam zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Stan techniczny oczyszczalni jest na poziomie dostatecznym, czyli urządzenia oczyszczalni ścieków pracują prawidłowo, a sama oczyszczalnia ścieków osiąga wymagany przepisami stopień oczyszczania ścieków. Jednak w najbliższym czasie jest wymagana modernizacja oczyszczalni ścieków w związku z nadmiernym eksploatowaniem urządzeń. Projekt przebudowy oczyszczalni ścieków został opracowany z końcem 2023 roku. Celem uzyskania decyzji pozwolenia na budowę projektant wystąpił o nowe pozwolenie wodnoprawne, które jest wymaganym załącznikiem do projektu. Przedmiotowy wniosek został złożony w styczniu 2024 do PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Chojnicach. Obecnie czekamy na wydanie pozwolenia wodnoprawnego, po wydaniu którego nastąpi złożenie pełnej dokumentacji projektowej do Starostwa Powiatowego w celu uzyskania zgody organu. Nie jest możliwe dokładne określenie terminu uzyskania pozwolenia na budowę. Koszt projektu wynosi 1 mln 90 tys. zł – dodaje Sławomir Marszelski.

Gmina powalczy o dofinansowanie

Zastępca burmistrza przekazał nam, że w ostatnich pięciu latach na bieżące utrzymanie oczyszczalni przeznaczono 11 mln 125 tys. zł netto, a na modernizację 397 tys. zł netto. W budżecie na ten rok nie zabezpieczono środków na modernizację oczyszczalni, natomiast środki na bieżące utrzymanie i prace remontowe są nakładami własnymi ZGKiM. Ponadto samorządowiec poinformował nas, że przebudowa planowana jest na lata 2025-2028. W tym momencie nie jest znany koszt inwestycji. Gmina Koronowo ma zamiar ubiegać się o środki z programów europejskich i krajowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
20 dni temu

Szanowny Panie radny Skotnicki możemy spotkać się w sądzie jeżeli uzna Pan mój komentarz z atak na Pana osobę . Nie mam z tym żadnych problemów mogę sam podać nr IP . Powiem krótko Panie radny Skotnicki, jest mi wstyd jak słyszę Pana niby merytoryczne wyjaśnienia, że coś do Pana nie dotarło na jakiejś komisji którą Pan reprezentuje . Szanowny Panie nie mam na celu Panu ubliżać lub ośmieszać ale zanim Pan to ogłosił publicznie powinien Pan poprosić burmistrz Koronowa i UM o raport dozoru tych urządzeń jak i samej oczyszczalni a potem nawiązywać dialog na podstawie dokumentów . Niedawno… Czytaj więcej »

Zdrowych Wesołych Świąt
Zdrowych Wesołych Świąt
18 dni temu

Skoro można pomyśleć że może być lepiej to znaczy , że już jest lepiej.
Olga Tokarczuk

Zapraszam na wybory Samorządowe osobiście jesteśmy za powrotem na stanowisko burmistrz Pana Stanisława Gliszczyńskiego który gwarantuje doświadczenie szacunek i dialog społeczny .
Polsko Niemiecka rodzina .