Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 2
1C
Wt
1C
Sr
2C
Czw
-0C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaOd 3 stycznia za zawieszone pociągi wyjadą autobusy. Kiedy może wrócić połączenie Bydgoszcz – Chełmża?
21.12.2020 | 18:12

Od 3 stycznia za zawieszone pociągi wyjadą autobusy. Kiedy może wrócić połączenie Bydgoszcz – Chełmża?

Na zdjęciu: Podczas sesji sejmiku marszałek Piotr Całbecki podkreślał, że spółka POLREGIO przedstawiła samorządowi województwa dwukrotnie wyższe stawki niż wcześniej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od 3 stycznia zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa za zawieszone połączenia kolejowe – zapowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki. Kiedy można spodziewać się powrotu pociągów na trasy takie jak Bydgoszcz-Chełmża czy Laskowice-Czersk? Wstępna data to 18 stycznia, ale ostateczny termin jest zależny od stanu rozwoju epidemii koronawirusa.

Obowiązujący od połowy grudnia nowy rozkład jazdy pociągów regionalnych na Kujawach i Pomorzu przyniósł spore zmiany w siatce połączeń. Wiele z nich (na przykład Bydgoszcz – Chełmża, Włocławek – Kutno czy Bydgoszcz – Olsztyn) zniknęło z rozkładów jazdy. Jak wyjaśniał podczas dzisiejszej sesji sejmiku województwa marszałek Piotr Całbecki, POLREGIO i Arriva, czyli działający od wielu lat w naszym regionie przewoźnicy kolejowi, zaproponowały w negocjacjach nowej umowy na przewozy wyższe stawki niż te objęte poprzednimi kontraktami wieloletnimi (jak dodał, POLREGIO oczekiwało dwukrotnie więcej niż wcześniej). Całbecki podkreślił, że finansowanie pasażerskich przewozów kolejowych w przyszłym roku jest porównywalne z tegorocznym. – Z analiz wynika, że średnia dopłata do jednego biletu kolejowego wynosi w naszym regionie 16 złotych, ale na niektórych liniach nawet 46 złotych – przekazuje urząd marszałkowski.

Pasażerowie, korzystający z zawieszonych połączeń oczekują jednak na uruchomienie komunikacji zastępczej. Według poniedziałkowych słów marszałka województwa, zastępcze autobusy mają rozpocząć kursowanie 3 stycznia. Ma ona obsługiwać wszystkie zawieszone (zgodnie z nowym rozkładem jazdy) połączenia kolejowe.

Całbecki podtrzymuje też wcześniejsze zapowiedzi przywrócenia połączeń kolejowych na trasach Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz. Miałoby się to stać od 18 stycznia, ale wyłącznie wtedy, jeśli zostaną zniesione niektóre obostrzenia przeciwepidemiczne i część uczniów powróci do zajęć w szkołach. Ponowne uruchomienie połączeń ma być poprzedzone renegocjacjami umów z POLREGIO i Arrivą wraz z podpisaniem aneksów do obu umów. Marszałek zapowiada również, że w urzędzie marszałkowskim powstanie zespół analizujący koszty publicznego transportu pasażerskiego.

Debata dotycząca połączeń kolejowych zajęła sporą część dzisiejszej sesji sejmiku województwa. Podczas niej, poza marszałkiem, głos zabrali m.in. wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, a także bydgoscy radni sejmiku Michał Krzemkowski i Roman Jasiakiewicz. Zarówno Krzemkowski, jak i Jasiakiewicz zwracali uwagę na skalę cięć w komunikacji kolejowej, podkreślając niezadowolenie mieszkańców  z podjętych decyzji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
11 miesięcy temu

Podejrzewam ze gdyby Marszałek razem z dyrektorem departamentu transportu nie uwalili trasy Laskowice-Osie-Tleń-Szlachta-Czersk i Bydgoszcz-Fordon-Unislaw Pomorski-Chelmza to protestów bylo by dużo mniej. No ale stalo się i się nie odstanie. Licze ze pójdą po rozum do głowy i obie trasy wrócą jak najszybciej, bo nie tylko uczniowie z niej korzystają, jest pandemia i ludzie nie mają jak do pracy, urzędu, na zakupy czy do lekarza pojechać. Czy nawet odwiedzić bliskich. Nie każdy ma samochod i prawo jazdy.

Janek
Janek
11 miesięcy temu

Można się podpisać pod petycją o powrocie pociągów na linię 209 Bydgoszcz-Unisław-Chełmża https://www.petycjeonline.com/petycja_linia_chemza_bydgoszcz

lok_pat
lok_pat
11 miesięcy temu

Logika urzędu marszałkowskiego to mierzenie ilości pasażerów w niemiarodajnym okresie i wyciąganie wniosków na okres typowy:) W sumie to ma sens. Lotnisko w Bydgoszczy nie ma zainteresowania, koleje na zachodzie regionu też nie. Aż strach podpowiadać, ale można przenieść do Torunia poczekać do końca pandemii i obwieścić światu sukces. Zobaczcie w Bydgoszczy było nierentowne wszystko a małym zabiegiem i uratowaliśmy. W sumie logika sprawdzona m. in. przy Akademii Medycznej. Moze ktoś wie jak wzrosło finansowanie po podpięciu toruńskiej jemioły?? ( nie do końca rentownego już UMK). No chyba, że było to w ramach wojewódzkiej akcji „ratujmy nasz jedynie słuszny uniwersytet.… Czytaj więcej »

Rash
Rash
10 miesięcy temu

Czy marszałek Całbecki jest naprawdę nieusuwalny? To nie pierwszy jego wybryk w sprawie transportu w Kujawsko-Pomorskim.

Powiązane treści