Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od jutra nowa organizacja ruchu na Fordońskiej. Sprawdź szczegóły!

Dodano: 28.12.2022 | 10:03

Na zdjęciu: Po ponad roku od zamknięcia, firma Trakcja udostępni do ruchu jezdnię Fordońskiej w kierunku centrum i ulicę Łęczycką.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Od czwartku, 29 grudnia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na ulicy Fordońskiej, w rejonie skrzyżowania z Kazimierza Wielkiego i Łęczycką. Otwarta zostanie północna jezdnia Fordońskiej oraz ulica Łęczycka. Utrudniony będzie natomiast wjazd i wyjazd z mostu Kazimierza Wielkiego zarówno w stronę Fordonu, jak i centrum – zlikwidowane zostanie tymczasowe rondo.

Przebudowa skrzyżowania Fordońskiej z Kazimierza Wielkiego wraz z budową nowych mostów przez Brdę rozpoczęła się latem ubiegłego roku. W połowie września 2021 roku wykonawca nowych mostów przez Brdę i układu drogowego wokół nich – firma Trakcja – zamknęła północną jezdnię Fordońskiej i skrzyżowanie z Łęczycką. Roboty na tym odcinku ciągnęły się miesiącami; oddanie do użytku jezdni zapowiadano na czerwiec, a później sierpień, lecz żaden z terminów nie został dotrzymany.

Przed świętami Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poinformował, że na Fordońskiej nastąpi wyczekiwany przełom – po Bożym Narodzeniu firma Trakcja miała udostępnić do ruchu jezdnię Fordońskiej w kierunku centrum. I tak też się stanie – ze szczegółami zmian zapoznacie się w dalszej części tekstu.

Zmiany w organizacji ruchu na Fordońskiej i Łęczyckiej

W czwartek (29 grudnia) nastąpi otwarcie północnej jezdni ulicy Fordońskiej i ulicy Łęczyckiej. Istotny jest jednak fakt, że z Łęczyckiej będzie można skręcić tylko w stronę centrum.

Ruch Fordońską w kierunku Fordonu będzie odbywał się nadal jezdnią południową. ZDMiKP podkreśla, że przejazd przez torowisko w ciągu ulicy Fordońskiej możliwy będzie wciąż tylko na dwóch tymczasowych rondach zlokalizowanych przy ulicach Bałtyckiej i Fabrycznej.

Schemat zmian na Fordońskiej znajdziesz w naszym serwisie Traffic – MetropoliaBydgoska.PL

Sporą zmianą będzie likwidacja ronda przy wjeździe na most Kazimierza Wielkiego – w związku z tym, z mostu będzie można zjechać wyłącznie w kierunku Fordonu. Kierowcy jadący od strony Fordonu nie będą mogli też bezpośrednio wjechać na most: muszą jechać do Bałtyckiej i tam nawrócić, a następnie jechać południową jezdnią do mostu. Analogicznie pojazdy jadące Kazimierza Wielkiego w stronę Łęczyckiej lub centrum będą dojeżdżać Fordońską do tymczasowego ronda na wysokości ulicy Fabrycznej i tam zawracać.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Z uwagi na otwarcie Łęczyckiej, nastąpią zmiany tras linii autobusowych 59, 64, 69, 89 i 33N. Najistotniejszą jest fakt, że autobusy jadące w kierunku centrum i Bartodziejów będą kierowane północną jezdnią Fordońskiej i Łęczycką: wracają zatem na stałą trasę. Przy skrzyżowaniu Fordońska/Łęczycka uruchomione zostaną przystanki (zlikwidowany zostanie natomiast obecny przystanek na południowej jezdni niedaleko wjazdu na most). Warto jednak zwrócić uwagę, że autobusy linii 59 w kierunku Kapuścisk, 64 w stronę Przemysłowej oraz 69, 89 i 33N w stronę Fordonu będą wciąż jeździć trasą zmienioną przez Bałtycką i południową jezdnię Fordońskiej.


Sprawdź także: Drogowe podsumowanie 2022 roku. Kryzys w komunikacji i przy realizacji inwestycji


Należy również dodać, że linia 59 w stronę Bartodziejów będzie kierowana przez tymczasowe rondo przy Fabrycznej; tam zawróci i pojedzie północną jezdnią Fordońską w stronę Łęczyckiej.

ZDMiKP podkreśla, że nie będzie zmian w ruchu tramwajowym ani przenoszenia przystanków. Ruch pieszy będzie odbywał się wzdłuż Fordońskiej i Łęczyckiej nowymi chodnikami. Piesi nadal będą mogli przejść przez Fordońską w rejonie mostów tymczasowym przejściem po zachodniej stronie skrzyżowania z Kazimierza Wielkiego i Łęczycką.

To nie koniec utrudnień na Fordońskiej

Otwarcie Łęczyckiej nie oznacza końca utrudnień na Fordońskiej. Wykonawca niebawem będzie musiał zamknąć południową część ulicy, by m.in. połączyć torowisko na trasie z Fordonu do centrum z tym powstającym wzdłuż Kazimierza Wielkiego. Te prace – patrząc na dotychczasowe zaangażowanie Trakcji – także potrwają około roku, dlatego wykonawca już teraz prosi o wydłużenie terminu zakończenia inwestycji do grudnia 2023 roku oraz o… więcej pieniędzy ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Zarząd dróg zapewnia, że wnioski są szczegółowo analizowane, ale też podkreśla, że inwestycja za 150 milionów złotych wykorzystuje dofinansowanie unijne – a te powinno zostać rozliczone do końca przyszłego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O REALIZACJI NOWYCH MOSTÓW KAZIMIERZA WIELKIEGO [KLIKNIJ TUTAJ]

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
1 rok temu

Za duża kasa za te roboty i wykonawcy robią ją latami bo im się opłaca.