Bydgoszcz
9C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 7km/h SE
H 9 • L 9
9C
Nd
3C
Pon
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOdbiór odpadów: Za kilka dni Komunalnik zastąpi Remondisa. Mieszkańcom nie brakuje obaw
śmieci - odpady - segregacja - SF (2)
27.03.2020 | 10:40

Odbiór odpadów: Za kilka dni Komunalnik zastąpi Remondisa. Mieszkańcom nie brakuje obaw

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Kontenery firmy Remondis sukcesywnie znikają między innymi z nieruchomości na bydgoskim Śródmieściu. Do 1 kwietnia muszą je zastąpić pojemniki spółki Komunalnik.

Fot. Szymon Fiałkowski

W połowie przyszłego tygodnia na kilku bydgoskich osiedlach nastąpi zmiana firmy odbierającej odpady komunalne. Po wielu latach w Nowym Fordonie, Śródmieściu i w północno-zachodniej części miasta firmę Remondis zastąpi dolnośląska spółka Komunalnik. Mieszkańcy już jednak wyrażają swoje obawy dotyczące tej roszady. Pierwsza z firm zabrała już bowiem część kontenerów, a druga – jeszcze ich nie dostarczyła.

Zgodnie z podpisaną kilka tygodni temu umową Komunalnik przejmie odpowiedzialność za odbiór odpadów w trzech sektorach Bydgoszczy od środy, 1 kwietnia. Pierwotnie miało nastąpić to już 1 stycznia, ale wielotygodniowa saga związana z przetargiem z jej udziałem (pierwotne wykluczenie, skuteczne odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej i konieczność ponownej analizy ofert przez urząd miasta) doprowadziła do opóźnień. Dlatego do końca marca – na zasadzie umowy „z wolnej ręki” – śmieci nadal odbiera spółka Remondis.

Jak alarmują mieszkańcy, część nieruchomości została już pozbawiona niektórych jej kontenerów. – Nie mamy pojemników od Remondisa, a Komunalnik nadal nie dostarczył nowych. Nie mamy też harmonogramów odbioru odpadów – zauważa w wiadomości przekazanej naszej redakcji jeden z bydgoszczan. I pyta wprost, jakie są terminy graniczne dla wymiany pojemników i zapewnienia płynności odbioru śmieci.

Mieszkańcy pytają nas, my pytamy ratusz. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, odpowiedzialny za gospodarkę komunalną, mówi w rozmowie z nami, że Remondis zabiera kontenery na poszczególne rodzaje odpadów po ostatnim odbiorze przewidzianym w marcowym harmonogramie. Potwierdza to zresztą sama spółka. – Jeśli według harmonogramu danego dnia odbieramy z nieruchomości tworzywa sztuczne, to zabieramy wówczas żółty pojemnik. Jeśli następnego dnia wywozimy szkło, nasi pracownicy zabiorą w tym terminie zielony pojemnik – wylicza Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondisa. I dodaje, że oznacza to dużą operację logistyczną, gdyż spółka musi odebrać około 30 tysięcy pojemników. Akcja powinna zakończyć się do końca marca. Do 1 kwietnia z kolei obowiązek uzupełnienia pojemników ma firma Komunalnik. – W pierwszej kolejności działania są nastawione na dostarczenie pojemników na odpady zmieszane – wskazuje Sztybel.

Firma Komunalnik budzi emocje z uwagi na liczne historie jej sporów z samorządami, które zarzucały jej niedopełnianie obowiązków. W większości dotyczą one matecznika spółki, czyli Dolnego Śląska. Bydgoszcz będzie de facto pierwszym dużym miastem, gdzie pojawią się jej pojazdy.

Wszystkie uwagi dotyczące jej działalności (w pierwszych dniach kwietnia – szczególnie w zakresie dostarczenia kontenerów) można zgłaszać do Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi:

  • poprzez infolinię: 52 58-58-000,
  • mailowo: odpady@um.bydgoszcz.pl,
  • poprzez zakładkę „Zgłoś problem” na stronie www.czystabydgoszcz.pl.

Jak deklaruje bydgoski ratusz, zmiana firmy odpowiedzialnej za wywóz odpadów nie wpłynie na harmonogramy ich odbioru. Problem w tym, że wyszukiwarka na wspomnianej stronie Czysta Bydgoszcz nadal przekierowuje do harmonogramów firmy Remondis, których adres docelowy nie działa. Z kolei na stronie Komunalnika próżno szukać zakładki z bydgoskim kalendarzem odbiorów, choć wiceprezydent Sztybel zapewnia, że spółka ma go dostarczyć mieszkańcom. Sam Komunalnik nie odpowiedział na nasze pytania skierowane kilka dni temu. Z naszych ustaleń wynika, że spółka jest w trakcie uruchamiania punktu obsługi klienta na terenie Bydgoszczy. Na razie wskazany jest tylko jeden numer kontaktowy do niej – na kontenerach widnieje numer 533-700-916.

Sprawą przetargu, który wygrał Komunalnik, interesuje się Urząd Zamówień Publicznych. 12 marca wszczął on na wniosek (urząd nie podaje – czyj) postępowanie wyjaśniające dotyczące postępowania. – Obecnie oczekujemy na przekazanie dokumentów. Ustalimy na ich podstawie, czy doszło do naruszeń mających wpływ na wynik postępowania, a co za tym idzie – czy zasadne jest wszczęcie kontroli doraźnej przetargu – tłumaczy MetropoliaBydgoska.PL Michał Trybusz, rzecznik UZP.

Poznaliśmy z kolei odpowiedź na pytanie, gdzie znajduje się baza transportowa firmy Komunalnik. Mieści się w miejscowości Kłopot w gminie Inowrocław. Pytanie, czy po 1 kwietnia będzie po kłopocie (z odbiorem odpadów) nadal pozostaje otwarte…

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
fr3f44ZbigniewMariuszKazbiPatrycja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patrycja
Gość
Patrycja

Z Inowrocławia tak codziennie kierowcy będą dojeżdżać ??? Czas pracy kierowcy normuja przepisy… w czasie pandemii ok dojazd woow, a potem ?? Wiemy, że Bydgoszcz zakorkowana…

Kazbi
Gość
Kazbi

Będzie mniej smrodu na Siernieczku i nie tylko. Super. Tylko żeby się sprawdzili.

Mariusz
Gość
Mariusz

Komunalik przejmuje odbiór śmieci od 1 kwietnia. Jakim prawem Remondis zabiera swoje pojemniki wcześniej? Pierwsze pojemniki zabrali już tydzień temu, teraz zabierają następne. Kto jest za to odpowiedzialny?
Mieszkańcy są zobowiązani do segregacji, a miasto nie dostarcza odpowiednich pojemników. Czy w tym wypadku umowa jest nieważna? Niektóre miasta zawiesiły segregacje w związku koronawisrusem.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Dzisiaj Remondis zabrał swoje pojemniki, już jest problem nowych niema śmieci rosną zaraz będą szczury i ptali roznoszace odpady bedzie nastepna epidemia ,ul Sienkiewicza.

fr3f44
Gość
fr3f44

Niemiecki Remondis robi na złość Komunalnikowi. Na Dolnym Śląsku Niemiecka Alba nasyła na Komunalnika opłaconych przez siebie poprzez „fundacje” ekoterrorystów lewackich.

Powiązane treści