Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOdbudowa zachodniej pierzei Rynku ma zmienić Bydgoszcz. Historia w nowoczesnym wydaniu [WIZUALIZACJE]
16.04.2021 | 06:04

Odbudowa zachodniej pierzei Rynku ma zmienić Bydgoszcz. Historia w nowoczesnym wydaniu [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Jedną z koncepcji na odbudowę zachodniej pierzei jest przywrócenie historycznej fasady, lecz wypełnienie jej zupełnie nowymi funkcjami.

Fot. nadesłane

Budowa Zachodniej pierzei Starego Rynku, zdaniem wielu społeczników, byłaby dopełnieniem działań rewitalizacyjnych w obrębie Starego Miasta. Inwestycja jest jedną z piętnastu propozycji w trwających konsultacjach w sprawie kolejności realizacji zadań przez ratusz. Dyskusja o szczegółach kształtu odbudowy będzie elementem osobnych badań oczekiwań społecznych, lecz menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk przedstawił wizję przywrócenia symbolu Bydgoszczy, łączącego pamięć o historii i kunszcie dawnej architektury z zielenią i nowoczesnymi technologiami. Prezentowana już wcześniej koncepcja Ogrodów Historii doczekała się nowych wizualizacji, wykonanych przy pomocy wielu bydgoskich społeczników.

Czwartkowe spotkanie konsultacyjne w formule online, poza tematem Parku Akademickiego, było także poświęcone kolejnej propozycji z „piętnastki Bruskiego”, czyli realizacji zachodniej pierzei Starego Rynku. Jak podkreśla urząd miasta, wybór przez bydgoszczan tej inwestycji sprawi, że przyspieszone zostaną prace nad zagospodarowaniem tej części rynku. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część Salonu Miasta będzie jednak przedmiotem dodatkowych konsultacji. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga także, czy będzie to zabudowa historyczna czy nowoczesna. – Obecnie Stary Rynek ma zachwiane proporcje. W ocenie wielu urbanistów powinien odzyskać zachodnią pierzeję kosztem likwidacji istniejącego skweru – informuje ratusz.

Podczas spotkania zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel podkreślił, że temat odbudowy zachodniej pierzei jest od wielu lat podnoszony przez mieszkańców. – Mamy do czynienia z elementem tożsamości miasta, stąd w tych konsultacjach rozmawiamy o kwestii priorytetu tej inwestycji, a nie jej kształtu – zaznaczył. Pomysły na zagospodarowanie zachodniej strony Starego Rynku były różne: od prezentowanych w czasie kadencji Konstantego Dombrowicza nowoczesnych wizji zabudowy po odbudowę pierzei w historycznym kształcie.
Jedną z najbardziej interesujących wizji zagospodarowania zburzonej w 1940 roku pierzei przedstawił kilkanaście miesięcy temu menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Koncepcja Ogrodów Historii zakładała odbudowę historycznej fasady, ale jednocześnie dostosowania funkcji pierzei do współczesnych realiów i oczekiwań. Podczas czwartkowego spotkania online rozwinął on zamysł Ogrodów Historii i zaprezentował nowe wizualizacje odbudowy tej części Starego Rynku. Na wstępie podkreślił, że koncepcja, także w aspekcie graficznym, powstała przy udziale szerokiego grona społeczników, zaangażowanych w przywrócenie Bydgoszczy jej dawnego symbolu.

Zachodnia część Starego Rynku została wzniesiona dzięki Jerzemu Ossolińskiemu – staroście bydgoskiemu i jednemu z najwybitniejszych polskich magnatów. Ossoliński – człowiek światły i inteligentny, znający języki – od 1638 roku tworzył w rejonie zachodniej pierzei prawdziwe centrum kulturalne: kościół, kolegium jezuickie (czyli dzisiejszy ratusz), szkołę retoryki, a także teatr, który funkcjonował w części przy dzisiejszej ulicy Niedźwiedziej. Przez wieki funkcje budynków pierzei ulegały zmianie, ale wciąż był to ceniony symbol miasta. Aż do 1940 roku, kiedy to w wyniku decyzji Kreisleitera NSDAP, nadburmistrza Bydgoszczy Wernera Kampe dokonano jej wyburzenia.

Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia przekonywał, że fasady zachodniej pierzei były prawdziwymi dziełami sztuki, pełnymi niezwykłych detali, ale też perłami pod względem proporcji. Jednak prezentowana przez niego koncepcja odbudowy nie zakłada wyłącznie przywrócenia dawnych proporcji rynku i odtworzenia fasady, ale także wzbogacenia serca miasta o nowe atrakcje. – Zieleń jest dla mnie bardzo ważna i jest jednym z kluczowych elementów tego projektu. Chciałbym, aby przy budowie pierzei zadbano o to, aby była ona na jak najwyższym poziomie. Trzeba pomyśleć nieszablonowo: dziś tworzy się ją także w pionie czy zakłada się zielone dachy – zaznaczał. Jako przykład takich rozwiązań podał biurowiec Concordia we Wrocławiu.

Zobacz również:

Więcej o koncepcji Ogrodów Historii

Jak wspomnieliśmy, kształt i funkcja pierzei będzie przedmiotem późniejszych dyskusji, ale menedżer przekazał kilka pomysłów na zagospodarowanie nowej przestrzeni w obrębie Starego Rynku. Magnesem dla turystów byłyby odsłonięte krypty dawnej świątyni, a część zieloną stanowiłby ogród zimowy, który jednocześnie zakrywałby podziemia. – To zielony „wabik”, który funkcjonowałby także zimą – podkreślał Bakalarczyk. Jego zdaniem, krypty to idealne miejsce na prezentacje historii bydgoskiego złota czy skarbu bydgoskiego. Szklana konstrukcja zimowego zieleńca mogłaby wykorzystywać najnowsze technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, i być „minielektrownią”.

Elementem pierzei ma być też upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku. Funkcję miejsca zadumy pełniłby budynek po prawej stronie (patrząc od rynku); menedżer zauważył też, że warta wyeksponowania jest także legenda o śladzie ręki, która miała być jednym z powodów wyburzenia pierzei. Na odbudowanych wieżach powstałby taras widokowy z „niesamowitym” widokiem na Bydgoszcz. Dzięki windom byłby on także dostępny dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. – Wieże dałyby też możliwość przeniesienia miejsca odgrywania hejnału bydgoskiego, obecnie granego z wieży kościoła Klarysek – przyznał Bakalarczyk. Część zabudowy od strony Niedźwiedziej byłaby natomiast miejscem na nowoczesną architekturę, wpisującą się jednak w kontekst miejsca.

Bakalarczyk podkreślił, że cenione w Polsce i Europie starówki (podając za przykład m.in. Gdańsk) są rekonstrukcjami, dokonanymi po drugiej wojnie światowej. – Takiej odtworzonej przestrzeni jest w kraju mnóstwo: czy to w Poznaniu, we Wrocławiu czy Warszawie. W stolicy odrestaurowana przestrzeń została wpisana nawet na listę UNESCO – mówił. Przykłady udanych rekonstrukcji widzimy także w Bydgoszczy. – Zbigniew Szerląg przywrócił dawny kształt Mostu Staromiejskiego, a wielu bydgoszczan przyłożyło się do odbudowy fontanny Potop. Dziś nikt z nas nie żałuje, że te elementy znów się pojawiły – przypominał menedżer.

Przedstawiciel zwolenników odbudowy zachodniej pierzei podkreślał, że ideę popiera sporo młodych ludzi, dostrzegających liczne zalety projektu i jego walory urbanistyczno-architektoniczne. – Bydgoszcz zasługuje na jeszcze lepszy rynek. Dziś pytanie powinno brzmieć: ile tracimy na braku odbudowy zachodniej pierzei, a nie jakie będą jej koszty. Kiedyś mogliśmy nie rewitalizować Wyspy Młyńskiej, a na szczęście ta inwestycja została zrealizowana. Przyniosła ona spore zmiany w myśleniu o mieście. Takim samym wydarzeniem byłaby odbudowa Zachodniej Pierzei – wyraził nadzieję Bakalarczyk, zachęcając do głosowania na tę inwestycję w konsultacjach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
5 miesięcy temu

Czy nie idziemy za daleko z rewitalizacją? Budynek zburzony, szkoda, ale czy na pewno wszystko musi być jak kiedyś? Kiedyś nie było bloków więc może trzeba by je zburzyć?

domin
domin
5 miesięcy temu

kretynizm

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu

Marcin, wszystkiego nie ma co odbudowywać, ale to jednak najważniejszy plac miasta, myślę powinien być charakterystyczny i oddawać rangę miasta, teraz niestety nie oddaje, jest spoko, ale czuć, że czegoś brakuje.

James
James
5 miesięcy temu

Bydgoszcz bez swoich sztandarowych architektonicznych perełek prezentuje się słabo w Polsce. Odbudowa zachodniej pierzei może to zmienić. Mam nadzieję że zachodnia pierzeja zostanie odbudowana.

tadek.
tadek.
5 miesięcy temu

dlaczego nie piszecie, że chodzi o odbudowę kościoła na rynku.Chcecie rynek przekazać kościołowi?.

Tomasz
Tomasz
5 miesięcy temu

To będzie wizytówka miasta – tak bardzo Bydgoszczy potrzebna 🙂

Piotr
Piotr
5 miesięcy temu

Powiedzmy po prostu, że ktoś ma na tym zarobić. Bo innego sensu jakoś się nie dopatruję. Gdybyśmy mieli spory nadmiar środków to jeszcze rozumiem, ale na razie nam to chyba nie grozi – jest dużo niespodziewanych wydatków (chociażby wiadukty), żebyśmy je trwonili na fanaberie. Takich miejsc, gdzie można coś dobudować w reprezentacyjnych miejscach, jest w mieście dużo. To jest równie bezsensowny pomysł jak ten, żebyśmy odbudowali na środku rynku ratusz – takie Chełmno ma, a Bydgoszcz nie? Spędza Wam to sen z powiek? Nie? Bo to bzdura. A może zabudujemy arkady pod Savoyem? To też spowodował okupant. Może przywrócimy rząd… Czytaj więcej »

Lgapa
Lgapa
5 miesięcy temu

Pierwsza od lat sensowna propozycja dotycząca zachodniej pierzei!! Nie wiem czy jest jeszcze coś podobnego w Polsce. I do nieogarniających tekstu: kościoła nie będzie!! Będzie tylko fasada nawiązująca do historycznego wyglądu!!

Socjalizmowi nie
Socjalizmowi nie
5 miesięcy temu

Fasada kościoła bez kościoła to ZSRR.

JAN BOŃCZYK
JAN BOŃCZYK
5 miesięcy temu

Walory urbanistyczno-architektoniczne naszego miasta są ciągle niedoceniane w Polsce, także przez samych Bydgoszczan. Dlatego warto wspierać każdą inicjatywę, zmierzającą do poprawy odbudowy choćby dawnego wyglądu bydgoskiego rynku, a poprzez odbudowanie wież kościoła – poprawy historycznego „sky line” miasta, możliwości zaoferowanie nowego punktu widokowego („new observation desk”) . Zróbmy to w końcu (wcale nie chodzi o wznoszenie kolejnej instytucji kościelnej, której de facto sam Kościół nie chce odbudowywać. Tym bardziej my Bydgoszczanie – możemy to zmienić, popierając tę wspaniałą Inisjatywę.

Marta
Marta
4 miesięcy temu

Ginie Katedra….ginie ratusz…zmniejszamy przestrzeń zabudowy rynku…spełniamy wizję nielicznych…zeby nie powiedziec jednego człowieka….Historię pozostawmy historią…nie dajmy zapomniec…ale na liście 15 inwestycji są inwestycje o wiele bardziej potrzebne miastu ..jak rewitalizacja nabrzeży Brdy…ścieżki rowerowe…trasa WZ, przebudowa Nakielskiej czy utwardzanie dróg. Czy nikt nie widzi tego, że to jest jakis „wymysł”? Nie jesteśmy szejkami arabskimi, ani oligarchami zeby pozwalać sobie na takie extrawagancje…jesteśmy biednym, zadłużonym Krajem….róbmy najpierw to, co powinno być zrobione dla poprawy komfortu życia mieszkańców i osób dojeżdzających do pracy do Bydgoszczy, a później spełniajmy czyjeś wizje i zachcianki.

lok_pat
lok_pat
4 miesięcy temu

Rewitalizacja starego rynku na zasadzie bo inni tak mają, to mało sensowny pomysł. Może postawmy sukiennice na rynku bo w Krakowie są. no chyba, ze mamy złoża ropy i kilka zbędnych milionów w budżecie. To jeszcze zamek bydgoski tez postawmy, bo w Warszawie jest zamek królewski. Na 15 inwestycji pierzeja jest 16:). Póki co turystycznie jesteśmy miastem koło Torunia i ani uniwersytecki stok narciarski tego nie zmieni, ani brudne płyty na starym rynku. Zanim będziemy „drugim Wrocławiem” :):) sprawmy, aby naszym mieszkańcom żyło się lepiej. Aby nie uciekali z miasta za pracą lepiej płatną niż minimalne wynagrodzenie. Żeby chcieli studiować… Czytaj więcej »

Powiązane treści