W wakacje nie zapominajmy o tych, którzy potrzebują krwi!
Dodano: 29.06.2022 | 17:41Na zdjęciu: Aby oddać krew musimy zgłosić się na przykład do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy.
Fot. archiwum
Wakacje to co roku trudny czas dla Centrum Krwiodawstwa. Dobra pogoda sprzyja urlopom i wyjazdom, a to zmniejsza liczbę osób decydujących się na oddanie krwi. Szczególnie w ostatnim czasie mocno stopniały zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, które apeluje, aby każdy, kto ma taką możliwość zgłosił i pomógł potrzebującym czekającym na krew w szpitalach naszego województwa.
Większe zapotrzebowanie na krew w okresie wakacyjnym wynika również ze zwiększonej liczby osób poszkodowanych w wypadkach. To oni najpilniej potrzebują krwi do ratowania ich życia i zdrowia. W skutek tego spadają zapasy krwi w bankach.
Pamiętajmy, że krwi nie da się kupić ani sztucznie wyprodukować. Jej jedynym źródłem jest drugi człowiek. Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, o wadze minimum 50 kg i chęci pomagania. Cały proces zajmuje kilka chwil a daje ogromną satysfakcję z uratowania czyjegoś życia.
Aby oddać krew musimy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa (w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 8), oddziału terenowego (Brodnica, Grudziądz, Inowrocław, Toruń lub Włocławek) albo podczas jednej z akcji wyjazdowych odbywających się w całym województwie (aktualny harmonogram znajduje się na stronie internetowej RCKiK).
Jak przygotować się na oddawanie krwi?
Najważniejszą kwestią jest, by zjeść lekki posiłek tuż przed udaniem się do punktu poboru krwi. Może to być na przykład pieczywo, chuda wędlina, dżem czy biały ser. Nie można oddawać krwi na czczo.
Ważne, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, zarówno przed i po donacji. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zaleca się wypicie około 2 litrów płynów oraz powstrzymanie się od picia alkoholu. Warto również ograniczyć palenie papierosów oraz unikać wzmożonego wysiłku fizycznego.
Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą oddać krew po upływie 48 godzin lub 7 czy 14 dni od dnia podania szczepionki. Zależy to od rodzaju szczepionki oraz reakcji organizmu po jej przyjęciu. Dłuższy czas wymagany jest przy szczepionkach wektorowych firmy Astra Zeneca lub Johnson and Johnson. Dodatkowo, aby zakwalifikować kogoś jako ozdrowieńca, musi on oczywiście wcześniej uzyskać pozytywny wynik testu na COViD-19, a od czasu zakończenia izolacji powinien upłynąć okres minimum 14 dni.
Co ważne, oddawanie krwi jest dla dawcy całkowicie bezpieczne. Używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku, więc nie ma ryzyka zakażenia krwi
Szczegóły na temat lokalizacji punktów poboru krwi oraz tego, jak zostać Dawcą znajdują się również na stronie www.rckik-bydgoszcz.com.pl
CZYTAJ TEŻ: Bezcenny lek. Historie osób, którym krew uratowała życie
- Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego [PROGRAM] - 11 grudnia 2024
- 5 przykładów, jak fundusze europejskie zmieniają nasz region [ZDJĘCIA] - 11 grudnia 2024
- Dorsz, mintaj, a może miruna – jakie gatunki do ryby po grecku? - 10 grudnia 2024