Odpadów jest coraz więcej. Eneris PROECO przerabia je na ciepło
Dodano: 30.03.2023 | 07:25Na zdjęciu: ENERIS Proeco prowadzi dostawę energii cieplnej do firm na terenach pozachemowskich.
Fot. nadesłane
Coraz więcej odpadów, w tym odpadów medycznych, wytwarzają mieszkańcy naszego kraju. Trudno spodziewać się, aby to niekorzystne zjawisko miało się zatrzymać. Można jednak ograniczać jego skutki. Jedną z metod jest produkcja energii cieplnej z odpadów niebezpiecznych, co realizuje Eneris PROECO.
W styczniu informowaliśmy, że działająca na terenie dawnego Zachemu firma Purinova będzie odbierać ciepło wyprodukowane przez Eneris Proeco. W ten sposób miała zdywersyfikować źródła energii oraz obniżyć koszty działalności.
– Przekształcanie odpadów niebezpiecznych w ekologiczne źródła energii odpowiada koncepcji circular economy realizowanej przez naszą spółkę – tłumaczył wtedy Grzegorz Gaweł, prezes zarządu spółki.
Purinova jest już jedenastą firmą na terenie dawnego Zachemu, która odbiera ciepło wytworzone przez spalarnię odpadów niebezpiecznych. Trafia ono do firm w postaci gorącej wody o temperaturze ok. 88 stopni Celsjusza lub pary wodnej o temperaturze 178 stopni.
Dotąd przesył odbywał za pomocą kilkunastu kilometrów sieci cieplnych, które wcześniej zakupił Eneris. Na potrzeby umowy z Purinovą wybudowany został dodatkowy ciepłociąg o długości ok. 1,5 km, który dostarcza parę przy ciśnieniu roboczym od 0,9 do 1 Mpa.
Energia z ekologicznego źródła
Dostawy realizowane są całodobowo przez 365 dni w roku. – Dwa lata temu przeszliśmy modernizację, dzięki której nasza instalacja działa w oparciu nie o jeden, a o dwa kotły – mówi Artur Wołowski, wiceprezes zarządu i dyrektor naczelny ENERIS Proeco.
Energia produkowana przez ENERIS Proeco pochodzi z unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, medycznych. Nie są wykorzystywane żadne kopaliny w postaci gazu ziemnego lub węgla kamiennego.
– Instalacja jest zasilana tylko z tego, co wyprodukujemy sami jako społeczeństwo. Dzięki temu odpady nie muszą być składowane na wysypiskach śmieci. Są likwidowane i zamieniane w ciepło – mówi Wołowski.
Pewne źródło
Rocznie instalacja produkuje 80 tys. GJ ciepła. Stabilne źródło energii jest szczególnie istotne od 24 lutego, gdy Rosja napadła na Ukrainę, doprowadzając do kryzysu energetycznego. Co więcej, przetwarzanie odpadów wydaje się jeszcze bardziej korzystne, kiedy weźmie się pod uwagę, że będzie ich coraz więcej.
– To widać gołym okiem. Tylko w Bydgoszczy rozbudowują się dwa szpitale: Biziela oraz Jurasza. Odpadów medycznych w całym kraju jest i będzie produkowanych coraz więcej. Ten trend już się nie zmieni. Możemy jednak w mądry sposób je zagospodarować, co robimy już od kilkunastu lat – mówi Wołowski.
Dzięki energii wytworzonej z odpadów odbiorcy mogą realizować cele związane z ochroną środowiska, a także uniezależnić się od nieprzewidzianych podwyżek spowodowanych sytuacją na świecie. Eneris PROECO nie regulował cen już od 6 lat.
– Dziś naszą największą ambicją jest zapewnienie skutecznej dystrybucji ekologicznego ciepła dla wszystkich chętnych podmiotów działających na terenach dawnych Zakładów Chemicznych oraz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego – zapowiada Wołowski.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024