Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 13 • L 12
17C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOdsłonięto tablicę upamiętniającą stulecie powrotu Fordonu do Polski
31.07.2020 | 12:32

Odsłonięto tablicę upamiętniającą stulecie powrotu Fordonu do Polski

Na zdjęciu: W odsłonięciu tablicy wzięli udział; poseł Piotr Król, radni miejscy Jerzy Mickuś i Andrzej Młyński, przewodniczący rady osiedla Stary Fordon Andrzej Cieślik, dyrektor SP nr 4 Piotr Wandel, ks. Marcin Woś z parafii św. Mikołaja oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu - Damian Rączka i Rafael Prętki

Fot. Szymon Fiałkowski

Stulecie powrotu Fordonu do Macierzy zostało na trwale upamiętnione. Na budynku przy Rynku w Starym Fordonie odsłonięto tablicę, upamiętniające szczególną rocznicę powrotu Fordonu do Polski. Jej inicjatorem i fundatorem jest poseł Piotr Król, a pomoc w jej wykonaniu i umieszczeniu udzieliło Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Tablica upamiętniająca stulecie powrotu Fordonu do Polski (do 1973 roku ta część Bydgoszczy była osobnym miastem) została zamontowana na budynku przy ulicy Wyzwolenia 1, naprzeciw kościoła św. Mikołaja i tuż obok Rynku w Starym Fordonie. Jej odsłonięcie nastąpiło w czwartek, 30 lipca – dokonał tego poseł Piotr Król, który był inicjatorem i fundatorem tablicy. Jak podkreślił parlamentarzysta, w jego rodzinnym Fordonie brakowało miejsca, które upamiętniałoby powrót dawnego miasta do Macierzy, a także szczególną rocznicę wydarzeń ze stycznia 1920 roku. – Mieszkańcy Fordonu po powrocie do Polski bardzo się z tego faktu cieszyli – powiedział Król.

Poseł podziękował za pomoc w powstaniu tablicy Tomaszowi Sypniewskiemu z Muzeum Wodociągów – to on dał namiary na artystę, który wykonał płaskorzeźbę, Damianowi Rączce ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu za konsultacje historyczne, dotyczące zarówno treści, jak i wyglądu tablicy oraz Rafaelowi Prętkiemu – prezesowi SMSF – za możliwość jej zawieszenia.

Na tablicy umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą najważniejsze obiekty Starego Fordonu oraz napis „Mieszkańcom Fordonu, którzy przez 148 lat zaboru pruskiego pozostali Polakami, przekazując nam pamięć ojców. W 100 rocznicę powrotu Fordonu do Macierzy. Mieszkańcy Fordonu – lipiec 2020”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści