Odszedł Stanisław Lejkowski – wybitny projektant, laureat Bydgoskiego Autografu
Dodano: 19.12.2025 | 21:06Na zdjęciu: Stanisław Lejkowski w 2024 roku odsłonił swój autograf na ulicy Długiej.
Fot. Szymon Fiałkowski
W wieku 96 lat zmarł Stanisław Lejkowski – wybitny bydgoski projektant, autor wielu produktów z Bydgoskiej Fabryki Mebli, Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego czy wnętrz lokali gastronomicznych. W zeszłym roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów.
O śmierci Lejkowskiego poinformował Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. – Dzisiaj w bydgoskim szpitalu Jurasza wieku 96 lat odszedł od nas Stanisław Lejkowski – jedna z ikon bydgoskiego wzornictwa. Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy, artysta plastyk, architekt wnętrz, i projektant mebli, którego dzieła na stałe wpisały się krajobraz kulturowy naszego miasta. Dla Bydgoszczy tworzył meble, neony, latarnie, wnętrza, a nawet pomnik – podał.
Stanisław Lejkowski urodził się w Chełmnie. Był związany z Bydgoszczą od 1955 roku – wcześniej był uczniem bydgoskiego „Plastyka”, a później studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do 1965 roku był projektantem Bydgoskiej Fabryki Mebli. W 1974 roku został wybrany na prezesa bydgoskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1982–1990 pełnił funkcję plastyka miejskiego w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi.
Wspomniane przez Bakalarczyka projekty to m.in. wnętrza restauracji na Zawiszy i „Słowianki”, pubu „Parnasik”, kina „Orzeł”, sal w Urzędzie Wojewódzkim czy lamp na nabrzeżu Brdy na Starym Mieście. W zeszłym roku został laureatem Bydgoskiego Autografu.
– Miałem tę przyjemność poznać Pana Stanisława i rozmawiać z nim w jego pracowni, w tym także o jego przyszłych dziełach. Odszedł nadal twórczo pracując, z kolejnymi projektami w pracowni. Planowaliśmy kolejne kawy i kolejne rozmowy, ale te już nie nastąpią – wspomina Menedżer.
Pogrzeb Stanisława Lejkowskiego odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym Parafii pw. św. Wincentego à Paulo na ul. Wyszyńskiego, w najbliższy wtorek, 23 grudnia.
- Bydgoszcz polską stolicą kolei. Targi Kolejnet odbędą się już po raz trzeci - 20 stycznia 2026
- Szpital Kliniczny Politechniki Bydgoskiej ze sporym dofinansowaniem. Skróci się czas oczekiwania na wizyty - 20 stycznia 2026
- Z dziadkami – aktywnie i taniej. Park Wodny w Solcu zachęca do wspólnej wizyty - 20 stycznia 2026










![Nie szukał rozgłosu, szukał sensu. Bydgoszcz pożegnała Stanisława Lejkowskiego [ZDJĘCIA] POGRZEB STANISŁAWA LEJKOWSKIEGO JT (2)](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2025/12/POGRZEB-STANISLAWA-LEJKOWSKIEGO-JT-2-150x150.jpg)

![Na co pójdzie miliard złotych? Analizujemy budżet Bydgoszczy na 2026 rok [LISTA INWESTYCJI] bulwary nad Brdą](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2025/11/bulwary-nad-Brda-AC-150x150.jpg)

