Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOpera Nova potrzebuje zmian. Dyrektor Figas: Wróciliśmy do pomysłu sprzed kilku dekad
22.11.2016 | 09:47

Opera Nova potrzebuje zmian. Dyrektor Figas: Wróciliśmy do pomysłu sprzed kilku dekad

Jego realizacja mogłaby usprawnić funkcjonowanie Opery Nova.

Na zdjęciu: Dyrektor opery Maciej Figas pozytywnie patrzy w przyszłość.

Fot. Stanisław Gazda

Nowe potrzeby i brak wystarczającej powierzchni do ich realizacji­­ — właśnie z takim problemem zmaga się Opera Nova. Rozwiązać go może realizacja pomysłu zakładającego budowę czwartego kręgu. Stworzona w latach 60. XX wieku koncepcja ponownie wzbudziła zainteresowanie władz miasta i województwa.

Rozmowy dotyczące realizacji planu zmarłego w 2013 roku prof. Józefa Chmiela prowadzone są od dłuższego czasu. Zainicjował je dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Kilka miesięcy temu przypomniał on prezydentowi Rafałowi Bruskiem, że na terenie opery od 16 lat funkcjonuje prowizoryczny parking, który miał być tylko chwilowym rozwiązaniem. To właśnie w jego miejscu mógłby powstać czwarty krąg uwzględniony w makiecie stworzonej jeszcze przed rozpoczęciem budowy gmachu opery. Niestety, względy finansowe sprawiły, że w ostatecznym projekcie znalazły się jedynie trzy kręgi.

Realizacja pomysłu sprzed kilku dekad mogłaby usprawnić funkcjonowanie Opery Nova. W obecnym budynku najbardziej brakuje dodatkowej sali, w której mogłyby odbywać się próby sceniczne z udziałem orkiestry. – Dzisiaj opera musi przeprowadzać takie próby na dużej sali – mówi nam dyrektor Maciej Figas. Jednak ze względu na spore oblężenie tej przestrzeni nie zawsze jest to możliwe. Wspomniana sala prób miałaby możliwość przeobrażenia się w salę kameralną liczącą nie 189 miejsc, jak obecnie istniejąca, lecz około 350. Wśród najważniejszych zmian dyrektor wymienia również konieczność poszerzenia foyer, gdzie rozstawiane są na przykład stoiska firm uczestniczących w konferencjach i innych imprezach organizowanych w gmachu opery.

Realizacja pomysłu sprzed kilku dekad mogłaby sprawić, że w Bydgoszczy wciąż będą odbywać się kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Na organizację tej imprezy potrzeba znacznie więcej przestrzeni. – Przy okazji festiwalu Camerimage pojawiły się różnego typu wymagania, którym Opera Nova nie może sprostać. Jednym z nich jest dodatkowa sala projekcyjna na około 350 miejsc. Ta sala znalazłaby swoje miejsce w tym czwartym kręgu – mówi dyrektor Opery Nova.

ZOBACZ TEŻ: Gala zamknięcia festiwalu Camerimage 2016 [ZDJĘCIA]

Współtwórca i kontynuator dzieła prof. Chmiela – prof. Andrzej Prusiewicz przygotowywał nową koncepcję czwartego kręgu. Zgodnie z jej założeniami dobudowany obiekt składałby się z co najmniej pięciu pięter. Na samej górze zlokalizowana byłaby sala projekcyjna na około 350 miejsc. Na pierwszym piętrze powstałaby przestrzeń wystawiennicza z szerokim przejściem łączącym czwarty krąg z foyer głównego gmachu opery. Na poziomie 0 znalazłyby się szatnie i toalety dla widzów, pomieszczenia magazynowe dla wystawców lub pokoje dla organizatorów kongresów oraz foyer. Poziom niżej umiejscowiona byłaby sala prób, która mogłaby zarazem pełnić funkcję sali kameralnej na ok. 350 miejsc. Pod gmachem powstałby dwupoziomowy parking, gdzie miejsca znalazłoby około 300 aut.

Jest to zaledwie wstępna koncepcja, która może być jeszcze niejednokrotnie zmieniania. Ponadto dyrektor Opery Nova podkreśla, że nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt planowanego budynku. Po podjęciu tej decyzji przez architekta możliwe będzie ustalenie tego, ile dodatkowej przestrzeni wygenerowałby dobudowany obiekt. Data poznania ostatecznego projektu nie jest jeszcze znana.

Nie można również dokładnie określić środków, które pochłonęłaby rozbudowa opery. Szacuje się, że budowa czwartego kręgu kosztowałaby około 40 milionów złotych. Miasto Bydgoszcz zadeklarowało, że mogłoby pokryć połowę kosztów inwestycji. Taka informacja trafiła do zarządcy Opery Nova, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, któremu spodobał się pomysł budowy czwartego kręgu. – Skierowaliśmy w tej sprawie pismo do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego. Liczymy na pozytywne decyzje resortu – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.


Powiązane treści