Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Opera Nova z czwartym kręgiem? Wraca pomysł sprzed lat

Dodano: 03.11.2016 | 22:10

Projekt, który ma już ponad 40 lat może przyczynić się do pozostania w Bydgoszczy festiwalu Camerimage.

Na zdjęciu: Tak mogłaby wyglądać rozbudowana opera.

Fot. J. Chmiel

Jest pomysł na zatrzymanie w Bydgoszczy niezwykle prestiżowego festiwalu – Camerimage. Rozwiązaniem problemów z brakującą przestrzenią miałoby być dobudowanie kolejnego kręgu Opery Nova. Koncepcja ta jest nowatorska tylko z pozoru, ma bowiem ponad 40 lat.

Konkurs na projekt budynku obecnej Opery Nova został rozpisany na początku roku 1961. Za najlepszą pracę bydgoski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich wybrał dzieło młodego wówczas architekta – Józefa Chmiela, późniejszego profesora Politechniki Gdańskiej. Uszczegóławianie koncepcji zajęło około 12 lat, wtedy też pojawił się pomysł rozszerzenia budowy o dodatkowy, czwarty krąg. Niestety, względy finansowe sprawiły, że projekt był raczej uszczuplany, niż dodatkowo powiększany. Nieoczekiwanie jednak do koncepcji rozbudowy gmachu nad Brdą wrócił prezydent Rafał Bruski. – Poprosiłem Miejską Pracownię Urbanistyczną, aby przyjrzała się temu projektowi. Poprosiłem też, aby porozmawiać z projektantem, bo często projektanci nie pozwalają na ingerencję – mówił w lutym na antenie Radia PiK Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy (prof. Chmiel zmarł jednak w 2013 roku).

Włodarz uważa ponadto, że byłoby to rozwiązanie ekonomiczne i uzasadnione funkcjonalnie, gdyż obiekt ten mógłby być na co dzień wykorzystywany przez Operę Nova, a nie tylko w czasie trwającego kilkanaście dni festiwalu Camerimage. Decyzja dotycząca rozpoczęcia ewentualnych prac miałaby zostać podjęta w ciągu najbliższych miesięcy. W tym momencie istotne jest oszacowanie, ile dodatkowej przestrzeni wygenerowałby czwarty krąg.

Marek Żydowicz – organizator festiwalu – zdradził, iż prezydent i marszałek województwa (oficjalnie zarządza obiektem) są już po pierwszych rozmowach w tej sprawie. Ich szczegóły nie są jednak znane.

Do sprawy wrócimy.