Bydgoszcz
3C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 2
8C
Wt
5C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOrszak pięciu tysięcy Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
29.12.2015 | 13:41

Orszak pięciu tysięcy Trzech Króli

Dla uczestników III Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli przygotowano pięć tysięcy królewskich koron.

Na zdjęciu: Kacper - Sławomir Dzwoniarski, Melchior - ks. Mirosław Pstrągowski i Baltazar - kleryk Izaak Antwi-Boasiako.

Fot. Leszek Grabowski

III Bydgoski Orszak Trzech Króli poprzedzi odprawiona o godzinie 10.30 w kościele Świętej Trójcy msza św. po której uformowany na ul. Kordeckiego orszak wyruszy o godzinie 12.00 i przejdzie ulicami Focha oraz Mostową na Stary Rynek.

Czym będzie Orszak Trzech Króli? Przejściem przez miasto, prowadzonych przez gwiazdę, aktorów-amatorów – przebranych w stroje królewskie i stroje dworzan. Królewskie szaty i orszaki mieć będą kolory: czerwony, zielony i niebieski – symbolizujące wiarę, nadzieje i miłość oraz trzy kontynenty: Afrykę, Azję i Europę. Uczestnicy orszaku również będą przebrani w zaprojektowane i wykonane przez siebie stroje, a ich głowy ozdobią tekturowe korony. Marszowi towarzyszyć będzie śpiewanie kolęd oraz odgrywanie scenek biblijnych, a zwieńczy go złożenie darów w stajence przy żłóbku i oddanie pokłonu Dzieciątku.

W Polsce w ubiegłym roku zorganizowane zostały 322 Orszaki Trzech Króli, gromadzące ponad milion uczestników, w tym zorganizowany po raz drugi w Bydgoszczy, który zgromadził blisko 12 tysięcy osób, co uczyniło go jednym z większych w kraju. Tegoroczny III Bydgoski Orszak Trzech Króli z pewnością przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników, gdyż coraz więcej osób traktuje go jako dobrowolne, radosne, rodzinne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, wzmacniające więzi z miastem i miedzy sobą.

Główną atrakcją III Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli będzie udział w nim żywego wielbłąda imieniem Gacek, wypożyczonego z mini-zoo w miejscowości Horodyszcze na Lubelszczyźnie. Innymi żywymi zwierzętami będą: dwa czarne konie, osiołek i owieczka. Wyróżnikiem bydgoskiego Orszaku będzie pojawienie się w nim postaci Starca Symeona i Prorokini Anny oraz szczudlarzy w strojach aniołów i w szatach królewskich.

Dla uczestników przemarszu przygotowano 5 tysięcy tekturowych królewskich koron, kawę, herbatę oraz okolicznościowe ciastko w formie gwiazdki. Przewidziano wspólne śpiewanie kolęd i możliwość zrobienia zdjęć z postaciami i zwierzętami z Orszaku, a także zebranie i złożenie u żłóbka, wykonanych przez dzieci rysunków, przedstawiających dary, jakie chciałyby przynieść Dzieciątku.

A że III Bydgoski Orszak Trzech Króli wpisuje się w obchody 670-lecia nadania praw miejskich Bydgoszczy oraz 1050 rocznicę Chrztu Polski, do Bydgoszczy przyjedzie Mieszko I z Dobrawą, dziećmi, biskupem, który go chrzcił oraz z obstawą rycerską. Oni swoje obozowisko rozbiją na placu przy Operze Nova, skąd będą pozdrawiać bydgoszczan udających się na III Bydgoski Orszak Trzech Króli.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół – jego gałąź rodzinna, a także Fundacja Światło-Życie Oddział w Bydgoszczy.


Powiązane treści