Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h NE
H 12 • L 11
17C
Sr
16C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
22C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOrszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy. Już po raz siódmy
2-01-2020, konferencja prasowa, Orszak Trzech Króli Bydgoszcz_ Regina, Marek Piątkowscy, ks. Maciej Tyckun, Tomasz Skonieczny, Tomasz Białkowski, Aleksandra, Mateusz, Filip Jadaś - SF
03.01.2020 | 12:19

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy. Już po raz siódmy

Orszak przejdzie ulicami miasta w najbliższy poniedziałek, 6 stycznia.

Na zdjęciu: Uczestnicy orszaku spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Już po raz siódmy ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku będzie on wyjątkowy z kilku powodów.

Po pierwsze – uczestnicy orszaku przejdą nową, zmienioną trasą. Uroczystość rozpocznie się o 11:30 uroczystą mszą świętą w bazylice pw. św. Wincentego A’Paulo, której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa, a podczas nabożeństwa śpiewać ma kapela góralska. O 13:00 barwny orszak wyruszy sprzed bazyliki i przejdzie ulicami Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie pasterze, królowe i wszyscy uczestnicy orszaku oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

W rolę świętej rodziny wcielą się w tym roku Aleksandra i Mateusz Jadaś z 11-miesięcznym synkiem Filipem. W króla Melchiora wcieli się Tomasz Białkowski, a króla Kacpra – Tomasz Skonieczny. Obaj pojadą na koniach, zaś na wielbłądzie przejdzie król Baltazar, którym będzie misjonarz Izaak Antwi-Boasiako, który do Bydgoszczy przyleci na to wydarzenie specjalnie z Irlandii.

– W tej chwili w całym kraju będzie organizowanych około 900 orszaków – mówi jeden z organizatorów bydgoskiego orszaku Marek Piątkowski. – Będzie to siódmy orszak w Bydgoszczy, gdy my zaczynaliśmy w kraju było ich wówczas 140 – wylicza. Na samym orszaku obecni będą też rekonstruktorzy ubrani w mundury Wojska Polskiego z 1920 roku, które wchodziło wówczas do Bydgoszczy. Piątkowski przypomina, że w tym roku mija też setna rocznica urodzin papieża Polaka – Jana Pawła II. – Na jego cześć zostanie zaśpiewana kolęda. To będzie niespodzianka, każdy będzie mógł się włączyć w jej śpiew – kończy.

Piątkowski mówi, że w zeszłym roku w orszaku mogło uczestniczyć ok. 10 – 20 tys. ludzi. – Część ludzi włącza się w trakcie orszaku. Jest nas co roku więcej na nim – nie ukrywa.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści