Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Osiem nowych kierunków studiów na Politechnice Bydgoskiej

Dodano: 30.05.2023 | 10:09

Na zdjęciu: Prezentacja nowej oferty PBŚ odbyła się w poniedziałek, 29 maja w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Politechnika Bydgoska poszerza swoją ofertę. Na nowy rok akademicki przygotowała ona aż osiem nowych kierunków studiów. Wśród nich są m.in. agrotechnologia, zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt czy zarządzanie w sporcie.

Prezentacja nowej oferty PBŚ odbyła się w poniedziałek, 29 maja w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Jakie kierunki zamierza uruchomić uczelnia? Jednym z nich będzie telekomunikacja i technologie Internetu Rzeczy: Politechnika Bydgoska będzie drugą uczelnią publiczna w kraju, która zaoferuje takie studia. Program kształcenia obejmuje m.in. projektowanie i programowanie inteligentnych urządzeń, technologie chmurowe czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych z urządzeń IoT.

Cechą szczególną kierunku jest jego praktyczny charakter, a tym samym około 345 godzin zajęć projektowych i ponad 1200 godzin ćwiczeń laboratoryjnych – mówi mgr inż. Gracjan Kątek z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.

Dwa kierunki przygotował Wydział Rolnictwa i Biotechnologii. Pierwszym z nich jest agrotechnologia: to propozycja, która umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. w zakresie najnowszych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Kierunek łączy przyrodnicze podstawy rolnictwa zrównoważonego z elementami współczesnych rozwiązań i technologii z agrochemii, agronomii, agrobiznesu, czy agrotroniki. Studenci przejdą także certyfikowany kurs pilota dronów, coraz częściej stosowanych w rolnictwie.

Kolejną nowością jest projektowanie żywności niskoprzetworzonej. – To kierunek pozwalający uzyskać kompetencje związane z produkcją żywności w zgodzie z aktualnymi trendami ekologii i zdrowego odżywiania. Studia obejmują także zagadnienia z zakresu nowoczesnego opakowalnictwa oraz prezentacji wizualnej produktów spożywczych – wyjaśnia dr inż. Katarzyna Sadowska z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii.

Zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt to nowa odsłona dotychczasowej zoofizjoterapii, czyli kierunku cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród studentów z całej Polski. Oprócz wiedzy z zakresu rehabilitacji zwierząt, studenci zdobędą także kompetencje do świadczenia coraz bardziej popularnych usług groomerskich. – Wraz ze zmianą programu i zmianą nazwy, kierunek zyskał także profil praktyczny. Oznacza to m.in. wydłużony okres praktyk zawodowych w wymiarze 720 godzin umożliwiających zdobycie doświadczenia pod okiem profesjonalistów – mówi dr inż. Natasza Święcicka, prof. PBŚ z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.

Nowy kierunek pojawi się także na Wydziale Zarządzania. Studenci zarządzania w sporcie będą mogli wybrać spośród dwóch specjalności – menedżer sportu oraz marketing w sporcie. – Nasi przyszli absolwenci zdobędą umiejętności potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy pracy w klubach i organizacjach sportowych. Elastyczna formuła studiów umożliwi także łączenie nauki ze sportową aktywnością. Studentom zaoferujemy nową infrastrukturę Akademickiego Centrum Sportu z wielofunkcyjną halą z boiskami do koszykówki, siatkówki, futsalu oraz siłownią, ścianką wspinaczkową, salami do fitnessu czy tańca – wyjaśnia dr hab. Marcin Skinder, prof. PBŚ.

Politechnika Bydgoska przygotowała także nowości w ofercie studiów podyplomowych. Uczelnia chce uruchomić kształcenie na kierunku przetwórstwo i recykling tworzyw sztucznych. Do listy „podyplomówek” dołączają także kierunki okołomedyczne takie jak zarządzanie w ochronie zdrowia czy specjalista ds. zarządzania rehabilitacją.

Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Nasze nowe propozycje studiów łączą wiedzę ekspercką z umiejętnościami praktyków. Wraz z każdym nowym kierunkiem powiększa się grono przedsiębiorstw i instytucji, z którymi wspólnie kształcimy naszych studentów. Zapraszam na Politechnikę Bydgoską, po wiedzę i doświadczenie – mówi dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szpital Biziela zainaugurował działalność Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments