Bydgoszcz
28C
Słonecznie
37% wilgotność
Wiatr: 5km/h NW
H 28 • L 28
26C
Wt
27C
Sr
23C
Czw
29C
Pt
25C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaOstatnia miesięcznica smoleńska. Wojewoda włącza się w jej organizację
Konferencja nt Ostatniej Miesięcznicy Smoleńskiej_SG (2)
04.04.2018 | 10:51

Ostatnia miesięcznica smoleńska. Wojewoda włącza się w jej organizację

Na zdjęciu: O programie obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej mówili: Maciej Różycki (Solidarni 2010), radny PiS Krystian Frelichowski oraz doradca wojewody Jarosław Jakubowski.

Fot. Stanisław Gazda

Z uwagi na to, że wiele osób będzie chciało uczestniczyć w Warszawie centralnych obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, te lokalne – w Bydgoszczy rozpoczną się już 8 kwietnia, a wojewódzkie – dzień później – poinformowali organizatorzy.

Pierwszym akcentem obchodów będzie niedzielne (8 kwietnia, początek o godzinie 13:30) otwarcie wystawy smoleńskiej prezentującej zdjęcia z miesięcznic smoleńskich w regionie oraz stolicy. Pojawią się również fotografie z pogrzebu pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich. Wystawa będzie dostępna w Oratorium św. Jana Pawła II w kościele pw. Świętej Trójcy.

Dzień później, 9 kwietnia o godzinie 18:00 w kościele jezuitów rozpocznie się msza święta, a po jej zakończeniu uczestnicy w marszu portretów udadzą się pod pomnik na Starym Rynku, gdzie tradycyjnie ułożony zostanie krzyż ze zniczy i odbywać się będą okolicznościowe uroczystości. W ich organizację, oprócz bydgoskiego klubu „Gazety Polskiej” i Stowarzyszenia „Solidarni 2010”, włączy się Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. W jego gmachu o godzinie 16:30 w sali konferencyjnej rozpocznie się uroczystość rocznicowa uświetniona częścią poetycko-muzyczną.

Ta ostatnia miesięcznica smoleńska będzie możliwością i próbą pojednania tych wszystkich, którzy przez te 96 miesięcy przeszli od wspólnego przeżywania katastrofy smoleńskiej do porządku dziennego – rozmawiania bez emocji o faktach i o tym co wydarzyło się pod Smoleńskiem przed ośmioma laty – przekonywał Maciej Różycki ze Stowarzyszenia „Solidarni 2010”.

Powiązane treści