Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 4 • L 2
13C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
8C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOstrożnie z fajerwerkami!
31.12.2015 | 09:00

Ostrożnie z fajerwerkami!

Nierozważne i nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną nieszczęścia. Warto o tym pamiętać.

Na zdjęciu: Fajerwerki będą cieszyć pod warunkiem, że będziemy obchodzić się z nimi w sposób zgodny z instrukcją.

Fot. Stanisław Gazda

Wkrótce sylwestrowa noc i „szał” odpalania petard. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

Pamiętajmy:
Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie, pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. One muszą być pod stałą opieką dorosłych, kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy:
obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych – pęknięcia, przerwania, wgniecenia albo wybrzuszenia. Czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się. Czy, wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie, w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania. Czy petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia. Czy dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że: wyroby pirotechniczne i ich odpalanie, to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.

W pomieszczeniach zamkniętych nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych, w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo. Nie odpalajmy petard, jeśli, po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował. Nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

Petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Przed kupnem należy sprawdzić czy na opakowaniu znajduje się instrukcja w języku polskim. Jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy jednak, aby zakupy były przemyślane i by podczas użytkowania zachować szczególną ostrożność.


Podobne wpisy

Powiązane treści