Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOszuści po raz kolejny zaatakowali seniorów. Tym razem metodą na „czternastą emeryturę”
24.09.2021 | 09:51

Oszuści po raz kolejny zaatakowali seniorów. Tym razem metodą na „czternastą emeryturę”

Na zdjęciu: Oszuści próbują naciągać seniorów nowa metodą - na "czternastą emeryturę".

Fot. archiwum

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy otrzymał informację, że do jednej z seniorek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

Przestępcy, którzy chcą wyłudzić od seniorów pieniądze lub dane osobowe, stosują wiele różnych metod. Teraz, jak informuje bydgoski oddział ZUS, używają chwytu „na czternastą emeryturę”. Jak przekazuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, do jednej z emerytek zadzwoniła oszustka, która oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o to świadczenie próbowała nakłonić kobietę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła podania danych, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która teraz jest w pracy.
Chciałabym przestrzec, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem – mówi Michałek. I przypomina, że tzw. czternaste emerytury będą wypłacane z urzędu i nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Oszuści, podając się za pracownika ZUS, liczą na zaufanie seniora, by ukraść jego dane osobowe. –  Uczulamy osoby starsze, aby były ostrożne i nieufne w stosunku do osób, które kontaktują się z nimi telefonicznie – dodaje rzeczniczka.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści