Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Otwierasz firmę? Niezbędnik dla każdego, kto chce założyć własną działalność

Dodano: 13.10.2022 | 15:26

Na zdjęciu: Działalność musi być opodatkowana a jej właściciel ma obowiązek opłacania składek zdrowotnych, chorobowych, emerytalnych oraz wielu innych uzależnionych od wielkości i rodzaju działalności firmy.

Fot. nadesłane

Jeszcze kilkanaście lat temu otworzenie własnej firmy było prawdziwą drogą przez mękę. Obecnie wszystko wygląda zupełnie inaczej. Teoretycznie można otworzyć działalność gospodarczą w kilka minut, jednak nie warto się spieszyć. Zanim zostaniesz właścicielem firmy, najpierw przygotuj sobie listę zadań do zrealizowania i wykonaj wszystko, co na się niej znajduje.

Zakładanie firmy dawniej i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu założenie firmy wiązało się z odwiedzeniem Ratusza, Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wielu innych instytucji w zależności od rodzaju działalności. W każdej z nich konieczne było złożenie odpowiedniego wniosku i załączników, które można było otrzymać w kolejnych urzędach. Każdy z urzędów wymagał kolejnych wniosków i czasu na ich rozpatrzenie. To wszystko sprawiało, że założenie działalności gospodarczej mogło trwać nawet kilka miesięcy.

Obecnie dzięki komputeryzacji i połączeniu systemów komputerowych różnych urzędów można założyć własną firmę wypełniając jeden wniosek i dodając kilka załączników, które większość z nas ma w domu. Na odpowiedź z urzędu czeka się zazwyczaj kilka dni. Większość czynności dotyczących rejestracji działalności gospodarczej można wykonać samodzielnie siedząc przed monitorem komputera.

Zanim złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej

Jak wyżej wspomniano obecnie założenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Jednak późniejsze jej prowadzenie to już coś zupełnie innego. Dlatego też zanim klikniesz „wyślij” przy wypełnionym wniosku rejestracyjnym, najpierw przemyśl dokładnie strategię działalności swojej firmy. Przede wszystkim musisz pamiętać, że każda działalność gospodarcza zobowiązana jest do prowadzenia księgowości oraz dokumentacji kadrowych. Działalność musi być opodatkowana a jej właściciel ma obowiązek opłacania składek zdrowotnych, chorobowych, emerytalnych oraz wielu innych uzależnionych od wielkości i rodzaju działalności firmy. Należy zaznaczyć, że wielu przyszłych przedsiębiorców zupełnie nie zdaje sobie sprawy z obowiązków jakie będą na nich spoczywały, kiedy założą własną firmę. Dlatego pierwszym krokiem, przed podjęciem decyzji o rejestracji firmy, powinna być wizyta w biurze rachunkowym. Większość biur oferuje porady dla osób chcących przejść na swoje. Podczas rozmowy doradca pomaga wybrać najlepszy sposób opodatkowania dla konkretnej działalności gospodarczej. Informuje jakie opłaty młody przedsiębiorca będzie musiał uiścić jednorazowo a jakie przyjdzie mu płacić systematycznie oraz co zrobić, aby były one jak najniższe. Daje także listę zadań do zrealizowania wraz z wymaganymi w przepisach terminami, aby nowa firma mogła działać. Często są to sprawy, o których podczas zakładania firmy niedoświadczony przedsiębiorca wcale nie wie lub nie myśli. Wśród nich jest np. wybór banku i założenie odpowiedniego konta firmowego, wybór i zakup oprogramowania do wystawiania faktur oraz oprogramowania magazynowego, podpisanie umowy na prąd, telefon czy Internet. To wszystko należy wykonać w odpowiednim czasie, aby było zgodnie z przepisami a poniesione koszty można było zaksięgować.

Kiedy od nadmiaru spraw boli głowa

Lista rzeczy, które trzeba załatwić przed lub zaraz po złożeniu wniosku o rejestrację działalności gospodarczej jest bardzo długa. Wśród nich są rzeczy związane bezpośrednio z działalnością firmy np. zakup maszyn i materiałów do produkcji czy towarów do sprzedaży. Drugą grupą rzeczy do załatwienia są te związane z samą działalnością firmy i w tym może pomóc profesjonalne biuro księgowe np. https://centrumksiegowe.pl. Pracownicy biura rachunkowego nie tylko doradzają co trzeba zrobić, aby założyć działalność gospodarczą, ale mogą to zrobić za początkującego przedsiębiorcę. Wystarczy donieść odpowiednie dokumenty oraz udzielić pełnomocnictwa podpisując umowę z biurem księgowym, aby wszystkim zajął się specjalista z dziedziny księgowości, podatków lub kadr.

Biuro rachunkowe – inwestycja warta rozważenia

Obecnie dzięki możliwościom jakie daje oprogramowanie komputerowe większość spraw związanych z powołaniem do życia firmy a także prowadzeniem księgowości oraz kadr można załatwić samodzielnie korzystając z darmowych lub płatnych programów księgowych. Jeśli jednak nie znasz się na przepisach podatkowych i opłatach związanych z zatrudnianiem pracowników oraz opłatami składek, lepszym pomysłem jest podpisanie umowy z biurem rachunkowym. Koszt usług księgowych nie jest wysoki, a korzystanie z nich daje pewność, że wszystkie rozliczenia będą na czas.

Obecnie założenie działalności gospodarczej nie należy do trudnych zadań. Jednakże rozpoczęcie prowadzenia firmy nie oznacza wyłączenie jej rejestracji. Konieczne jest także rozeznanie się w kwestiach księgowych i kadrowych. Choć informacje i oprogramowanie dostępne w Internecie bardzo w tym pomagają i dzięki nim można prowadzić samodzielnie księgowość i kadry, to oddanie tych działań w ręce specjalisty zapewnia bezpieczeństwo i wsparcie w razie kontroli. Pieniądze wydane na profesjonalną obsługę księgową z pewnością nie będą stracone.

Justyna Torzewska