Na terenie pałacu w Lubostroniu powstanie farma fotowoltaiczna
Dodano: 29.07.2024 | 18:23Na zdjęciu: Wybudowany pod koniec XVIII wieku dla Fryderyka Skórzewskiego pałac w Lubostroniu to jeden z najciekawszych zabytków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Urząd marszałkowski zapowiada budowę farmy fotowoltaicznej przy pałacu w Lubostroniu. Przewidziano też modernizację sieci i instalacji technicznych.
Wybudowany pod koniec XVIII wieku dla Fryderyka Skórzewskiego pałac w Lubostroniu to jeden z najciekawszych zabytków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Do II wojny światowej był on w rękach rodu Skórzewskich, a po 1945 roku należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Dzięki staraniom Andrzeja Szwalbego posiadłość stała się miejscem koncertów. Obecnie znajduje się pod auspicjami samorządu województwa: instytucja kultury Pałac Lubostroń zaprasza na interesujące wydarzenia artystyczne i do udziału w prowadzonych przez placówkę projektach kulturalnych.
Atutem pałacu wybudowanego – jak głosi łaciński napis na jego frontowej ścianie – „sobie, przyjaciołom i potomnych” są piękne wnętrza, rzeźby (np. wieńcząca kopułę postać Atlasa dźwigającego kulę ziemską) oraz otaczające go tereny zielone. Budynek położony w powiecie żnińskim, nieopodal drogi Brzoza – Mogilno zaprasza do pobytu i zwiedzania.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejne utrudnienia na trasie Bydgoszcz – Łabiszyn. „Wahadła” na mostach zostaną na dłużej
Jak informuje urząd marszałkowski, na terenie zespołu pałacowego planowana jest inwestycja, która ma zapewniać ekologiczną energię na potrzeby dawnego majątku Skórzewskich. Spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej o mocy do 250 kilowatów (w optymalnych warunkach pogodowych, czyli w wysokiej temperaturze powietrza i przy dużym nasłonecznieniu). Obok niej powstanie zintegrowany magazyn energii.
– Ta część inwestycji to z jednej strony działanie oszczędnościowe, z drugiej na rzecz ochrony środowiska. Cieszę się, że podejście prosumenckie i proekologiczne jest w naszym regionie coraz powszechniejsze – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Pozostała część przedsięwzięcia dotyczy uporządkowania i modernizacji sieci energetycznej i wodno-ściekowej. Zaplanowano m.in. modernizację instalacji dostarczającej wodę, instalacji odprowadzających ścieki i wodę deszczową oraz systemu podlewania terenów parkowych, systemu ogrzewania (zostaną zainstalowane przyjazne środowisku pompy ciepła i gazowy piec kondensacyjny), sieci teletechnicznej i sieci oświetleniowej (inteligentny system oświetlenia w parku), a także osuszenie fundamentów pałacu i domku myśliwskiego oraz nowy system zabezpieczeń przeciwpożarowych.
– Tej części inwestycji odwiedzający Lubostroń goście w większości nie zobaczą, ale z całą pewnością odczują, że wszystko działa jak należy – dodaje Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka. Należy podkreślić, że inwestycja będzie finansowana z budżetu województwa.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024