Pałac opata w Koronowie. Czy tutaj przeniesiony zostanie USC?
Dodano: 26.03.2024 | 10:34Na zdjęciu: Niestety od wielu lat obiekt jest w coraz gorszym stanie, a niektórzy przyznają wprost, że to ruina
Fot. IN
Dawny pałac opata w Koronowie to jeden z tych zabytków, który woła o pilny remont. Komitet aktualnie urzędującego burmistrza Patryka Mikołajewskiego ma na ten obiekt plan.
Budynek jest bezpośrednio związany z cystersami, którzy w Koronowie wybudowali okazały klasztor. Przybyli oni do „Szczęśliwej Doliny” w XIII wieku. Pałac został wzniesiony na przełomie XVII/XVIII w. jako rezydencja opata klasztoru. Opat pełnił funkcję przełożonego klasztoru. Wokół zabudowań według zapisów historycznych istniał park. Kasatę (likwidacja opactwa) dokonano decyzją władz pruskich w 1819 roku. Wyodrębniono wtedy od zabudowań klasztornych kościół parafialny – dzisiaj funkcjonujący jako bazylika mniejsza, a także wytyczono zabudowania pod więzienie pruskie.
Obiekt popada w ruinę
Zachował się też pałac opata. Dzisiaj są tutaj mieszkania. Niestety od wielu lat obiekt jest w coraz gorszym stanie, a niektórzy przyznają wprost, że to ruina. Mieszkańcy nie mają łatwo, bo budynek sypie się. Sprawa jest trochę skomplikowana, bo według doniesień medialnych z ostatnich lat budynek był własnością skarbu państwa, którym zawiaduje Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, a administratorem jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Koronowie. ZGKiM to natomiast spółka gminna.
Podjęto uchwałę
O przejęciu pałacu przez Gminę Koronowo mówiono już za czasów burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego. Wtedy jednak postanowiono zająć się budynkiem po dawnej synagodze żydowskiej, który również był w opłakanym stanie. Podjęto natomiast uchwałę w sprawie przejęcia nieruchomości.
Jest deklaracja
W postulatach przedwyborczych pojawił się wątek odnowienia pałacu. Deklaruje to komitet „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” z którego kandyduje aktualnie urzędujący burmistrz Patryk Mikołajewski. – Pałac jest własnością Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy – mówi na jednym ze spotów wyborczych Patryk Mikołajewski. – Jesteśmy na etapie przejmowania tego budynku. Chcemy uporządkować ten teren. Chcemy stworzyć miejsce z prawdziwego zdarzenia, pałac ślubów w jednym skrzydle oraz Urząd Stanu Cywilnego w drugim skrzydle – dodaje.
Samorząd liczy na środki unijne
Burmistrz nie poinformował jaki będzie ewentualny termin wykonania inwestycji oraz z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw włodarz przekazał, że pieniędzy w tym momencie na ten cel nie ma, ale samorząd liczy na środki unijne. Przesiedleni mieszkańcy mają otrzymać odpowiednie lokale. – Nas wyprowadzają stąd od 30 lat, trudno wierzyć w taką mowę tym bardziej, że teraz są wybory – mówi na antenie radia jeden z mieszkańców budynku. – Trudno wierzyć burmistrzowi, czy temu czy jakiemukolwiek innemu, który by był – dodaje. Obecnie w budynku mieszka pięć rodzin. Jedna z rodzin deklaruje, że byłaby bardzo zadowolona z innego mieszkania. Przypomnijmy, że Gmina Koronowo planuje wybudować mieszkania komunalne przy ul. Przemysłowej obok cmentarza.
- Samorządowcy z regionu apelują do marszałka. Chodzi o połączenie kolejowe Koronowo-Stronno - 18 kwietnia 2025
- W jakim stanie jest zapora wodna w Koronowie/Pieczyskach? Przedstawiamy stanowiska Enei i Gminy - 17 kwietnia 2025
- „Zbocza Brdy” w Bożenkowie rezerwatem przyrody? Jest taki plan - 16 kwietnia 2025