Jubileusz pałacu w Lubostroniu. Od trzech dekad jest instytucją kultury
Dodano: 28.11.2024 | 09:26Na zdjęciu: W części artystycznej jubileuszowego koncertu wystąpili pianista Damian Leśniewski, zespół Magic Tenors z Ukrainy i kwartet smyczkowy Virtuso.
Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP
Trzydzieści lat temu zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu został siedzibą instytucji kultury obecnie prowadzonej przez samorząd województw, a rok temu otrzymał tytuł Pomnika Historii. We wtorek, 26 listopada odbyła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia.
Pałac w Lubostroniu jest perłą klasycyzmu. Jego budowa, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, zakończyła się w 1800 roku. W XIX i na początku XX wieku był ważnym i prężnym centrum krzewienia narodowej kultury, sztuki i wartości patriotycznych. Po II wojnie światowej służył m.in. Funduszowi Wczasów Pracowniczych, a od 1977 roku został częścią miejscowego PGR. W 1994 roku ówczesny wojewoda bydgoski utworzył w tym miejscu instytucję kultury, prowadzoną najpierw przez samorząd powiatu żnińskiego, a obecnie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak podkreśla urząd marszałkowski, najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez Pałac Lubostroń są Majówka Jazzowa, konkurs pojazdów konnych i koncerty patriotyczne. W zabytkowych wnętrzach gościli m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Vadim Brodski, Rafał Blechacz, Maja Komorowska i Emilia Krakowska.
BYDGOSKA KAWIARNIA NAJPIĘKNIEJSZĄ W EUROPIE. ZOBACZ WIDEO I OBSERWUJ NAS NA INSTA!
Wyświetl ten post na Instagramie
Uroczysta gala z okazji XXX-lecia powołania Instytucji Kultury Pałac Lubostroń oraz I rocznicy nadania Zespołowi Pałacowo-Parkowemu w Lubostroniu tytułu Pomnika Historii odbyła się we wtorek, 26 listopada. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnej społeczności, parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich.
– Chciałbym wyrazić szczególne zadowolenie, że to miejsce – dzięki statusowi instytucji kultury, zaangażowaniu władz województwa oraz finansowaniu takich inicjatyw – staje się przestrzenią dla każdego. Zarówno mieszkańcy powiatu żnińskiego, gminy Łabiszyn, jak i całego województwa mogą tu znaleźć coś dla siebie – mówił podczas gali wojewoda Michał Sztybel.
CZYTAJ TAKŻE: Rok wojewody Michała Sztybla na sesji rady miasta. Dużo informacji o S10 Bydgoszcz – Toruń
– Niech to miejsce zachwyca ofertą kulturalną nie tylko mieszkańców Kujaw i Pomorza, ale również gości z całej Polski. Życzę, aby ta marszałkowska instytucja kultury nadal rozkwitała i pielęgnowała historię regionu. Pamiętajmy o naszej przeszłości – powiedział w swoim wystąpieniu członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa.
W trakcie uroczystości została odsłonięta tablica informująca o tym, że od 2023 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu na mocy rozporządzenia prezydenta RP został wpisany na prestiżową listę pomników historii. W części artystycznej jubileuszowego koncertu wystąpili pianista Damian Leśniewski, zespół Magic Tenors z Ukrainy i kwartet smyczkowy Virtuso.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024