Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 7 • L 6
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
0C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPamięć o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]
01.03.2017 | 12:41

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na zdjęciu: Cmentarz przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Jedne z niewielu imiennych mogił Żołnierzy Wyklętych.

Fot. Stanisław Gazda

Kwiaty w miejscach pamięci, znicze i wiązanki kwiatów na mogiłach zamordowanych AK-owców oraz w kwaterze Żołnierzy Wyklętych, test wiedzy o Niezłomnych, msza święta w intencji bohaterów – tak Bydgoszcz czci dziś pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

O godzinie 10.00, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele IPN, kombatantów, służb mundurowych i harcerzy złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej, w kwaterze Żołnierzy Wyklętych.

O godzinie 11.00 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim (sala konferencyjna) rozpoczął się I Bydgoski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla młodzieży szkół średnich województwa kujawsko-pomorskiego, osób powyżej dziewiętnastego roku życia i zawodowych historyków. Mierzą się oni z wiedzą na temat historii Podziemia Niepodległościowego. Organizatorem testu jest Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, a honorowym patronatem imprezę objął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Również w środę 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na parkingu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy od strony ul. Jagiellońskiej trwa akcja honorowego oddawania krwi „spoKREWnieni służbą” pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszyscy chętni wraz z dokumentem tożsamości mogą oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, który będzie do dyspozycji w godzinach jeszcze do godziny 13.00.

Na swoje obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają dziś także m.in. kibice Zawiszy. O godzinie 19.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Andrzeja Boboli w trakcie której nastąpi poświęcenie krzyża upamiętniającego mjr. Józefa Grussa ps. Stanisław. Na godzinę 20.15 zaplanowany jest przemarsz pod obelisk przy ul. Wały Jagiellońskie, gdzie po przemówieniach inicjatorów wydarzenia złożone zostaną kwiaty.


Powiązane treści