Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koniec parafii Jana Pawła II w Fordonie. Została połączona z inną

Dodano: 29.08.2024 | 10:00

Na zdjęciu: Budynek zamykanej parafii to dzierżawiony od miasta obiekt po dawnym przedszkolu. Jakie będą jego dalsze losy?

Fot. BB

Istniejąca od 2011 roku parafia św. Jana Pawła II w Fordonie przestaje samodzielnie istnieć. Dekretem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka została połączona z funkcjonującą od 1983 roku parafią Matki Boskiej Królowej Męczenników.

Parafia w Fordonie z siedzibą przy ulicy Bydgoskich Olimpijczyków powstała 13 lat temu. Swoim zasięgiem objęła nowe bloki powstałe w rejonie Olimpijczyków i Kaliskiego, a także budynki przy ulicy Igrzyskowej, Suchej, Fordońskiej, Szlakowej czy Włościańskiej. Ulokowano ją w dawnym przedszkolu, lecz docelowo obok budynku miał zostać wybudowany kościół według projektu byłego architekta miasta Roberta Łucki. Parafia uzyskała nawet pozwolenie na budowę i rozpoczęła ją stawiając fundamenty, po czym inwestycja stanęła.

O tym, że kościół przy Bydgoskich Olimpijczyków może zostać zamknięty, spekulowano od kilku miesięcy. Pod koniec czerwca biskup Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych – na stronie diecezji podano, że pełniący od roku funkcję proboszcza ks. Maciej Reszel został zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Jana Pawła II Papieża w Bydgoszczy i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy. Na stronie parafii padły pytania – co dalej z kościołem, budynkiem, zakupionym wyposażeniem i rozpoczętą budową kościoła?

W lipcu na łamach „Expressu Bydgoskiego” ks. dr Piotr Wachowski, rzecznik Diecezji Bydgoskiej zaznaczył, że „informacje o likwidacji parafii to spekulacje i pierwszy raz o nich słyszy”, lecz cytowana w tekście rzeczniczka prezydenta miasta Marta Stachowiak poinformowała, że nieruchomość przy Bydgoskich Olimpijczyków 11 stanowi własność Miasta Bydgoszczy i jest objęta jest umową dzierżawy na rzecz parafii. – Ta złożyła wniosek z prośbą o rozwiązanie umowy z dniem 15 września – powiedziała „EB” rzeczniczka.

Ostatecznym potwierdzeniem zakończenia misji kościoła jest wydany wczoraj (28 sierpnia) dekret bp Włodarczyka o połączeniu parafii św. Jana Pawła II z pobliską Matki Boskiej Królowej Męczenników przy ulicy Bołtucia, obok Doliny Śmierci. W piśmie czytamy, że decyzja została podjęta po „analizie obecnej sytuacji duszpasterskiej” i „zasięgnięciu opinii rady kapłańskiej”. Ulice dotychczas należące do parafii pod wezwaniem papieża Polaka stały się częścią istniejącej od 40 lat parafii MBKM. Biskup zapowiedział też utworzenie nowych rad ekonomicznych i duszpasterskich parafii.

Odchodzący proboszcz zamykanej parafii przy Bydgoskich Olimpijczyków ks. Maciej Reszel wystosował list do wiernych. – Dziś przychodzi mi się z Wami pożegnać i wiem, że to rozstanie jest szczególnie trudne, bo wraz z moim odejściem zamkną się również drzwi tej parafii. Pamiętajmy jednak, że kochać Kościół oznacza także akceptację zmian, nawet tych najtrudniejszych. Wierzę, że zamknięcie tej parafii nie oznacza końca,ale początek nowej drogi, którą każdy z nas będzie musiał odnaleźć – napisał duszpasterz.

Jak się dowiedzieliśmy, w ostatnich dniach parafianie zebrali się na spotkaniu, by omówić kwestię przyszłości wspólnoty, jak i te dotyczące środków przeznaczonych na budowę nowego i wyposażenie dotychczasowego kościoła. Kwestią otwartą pozostaje też przyszłość miejskiego budynku, który nadawałby się na funkcje oświatowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments