Bydgoszcz
15C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 17 • L 14
14C
Nd
16C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
13C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaPaszporty „Polityki” wręczone. Osoby związane z Teatrem Polskim w gronie laureatów
Teatr Polski - LG (2)
11.01.2017 | 10:57

Paszporty „Polityki” wręczone. Osoby związane z Teatrem Polskim w gronie laureatów

Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej gali.

Na zdjęciu: Teatr Polski w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

We wtorkowy wieczór odbyła się gala wręczenia Paszportów „Polityki” 2016. Nagrody otrzymały dwie osoby związane z Teatrem Polskim w Bydgoszczy: Anna Smolar i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.

Obie kobiety pracowały wspólnie przy spektaklu „Dybuk”, którego premiera w bydgoskim teatrze odbyła się w 2015 roku. Anna Smolar zajęła się reżyserią tego przedstawienia, jak i wielu innych spektakli prezentowanych w teatrach w różnych miastach. Reżyserka otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Teatr. – Za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą – tak kapituła konkursowa uzasadniła swój wybór.

Natalia Fiedorczuk-Cieślak została nagrodzona w kategorii Literatura. Producentka muzyczna i autora muzyki ilustracyjnej do wspomnianego „Dybuka” jest również wokalistką, animatorką kultury, pisarką. Paszport „Polityki” przyznano jej za książkę „Jak pokochać centra handlowe”, w której przedstawia przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami. Kapituła konkursowa zwróciła uwagę na chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także żywy i pełen humoru literacki język wykorzystany w książce.

Wśród nominowanych do tegorocznych „Paszportów” było łącznie troje artystów związanych z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Oprócz laureatek był także tancerz i choreograf Paweł Sakowicz, autor choreografii do „Komuny Paryskiej”, który rywalizował ze Smolar w kategorii Teatr.

O Paszport „Polityki” walczył również reżyser z Inowrocławia Tomasz Wasilewski, który był nominowany w kategorii film. Nagroda w tej kategorii jednak nie trafiła do niego. Otrzymał ją Jan P. Matuszewski za produkcję pt. „Ostatnia Rodzina”.


Powiązane treści